Trwa ładowanie...
podatki

Policzyli, ile pieniędzy Lidl zostawia w kraju. Oburzający wynik raportu

Instytut Globalnej Odpowiedzialności przedstawił raport, z którego można dowiedzieć się jaką część zysku Lidl zostawia w Czechach. Kwota jest zaskakująco niska, a podobnych wyników można się prawdopodobnie spodziewać w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Także w Polsce.
Share
Policzyli, ile pieniędzy Lidl zostawia w kraju. Oburzający wynik raportu
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
d1mbqtb

0,01 proc. - tyle pieniędzy z zysku Lidla zostaje w Czechach. Reszta trafia do Niemiec. Zaskakujące wyniki raportu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności muszą być zaskakujące nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych wobec dużych sieci handlowych. Nie jest tajemnicą, że znaczna część zysków trafia do kraju, z którego sieci pochodzą. W tym przypadku jednak z Czech do Niemiec "wypływa" aż 99,99 proc. zysku! Wszytko to na mocy umowy, do której dotarł Instytut.

Jak podkreśla redaktor portalu Wolność24, sukces dużych sieci opiera się na wsparciu zapewnionemu dzięki Unii Europejskiej. Eskpansja Lidla jest możliwa dzięki finansowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Banku Światowego. Mechanizm ten dotyczy wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej. Instytut Globalnej Odpowiedzialności nawołuje do zablokowania mechanizmów umożliwiających wyprowadzanie podatków za granicę. Ostatnio apelował w tej sprawie m. in. do ministra Morawieckiego.

d1mbqtb

Podziel się opinią

Share
d1mbqtb
d1mbqtb
Więcej tematów