Trwa ładowanie...

Policjanci do rowerzystów: zabezpieczajmy rowery przed kradzieżą

Od stycznia do lipca br. w całej Polsce zgłoszono ponad 6 tys. kradzieży rowerów, to o tysiąc więcej niż w tym samym okresie 2013 r. Policjanci apelują do właścicieli jednośladów, by dobrze zabezpieczali pojazdy przed złodziejami.

Share
Policjanci do rowerzystów: zabezpieczajmy rowery przed kradzieżą
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dbqqk5l

- Jazda na rowerach jest modna, rowerów na naszych drogach, ulicach jest coraz więcej i zwiększa się liczba ich kradzieży. Niestety zdarza się, że i właściciele niedostatecznie zabezpieczają rowery przed złodziejami - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do końca lipca br., w całym kraju zgłoszono 6307 kradzieży rowerów. W analogicznym okresie ubiegłego roku - 5121. Z kolei tylko w lipcu 2014 r. skradzionych zostało 1340 jednośladów.

- Nie zostawiajmy rowerów bez żadnego zabezpieczenia, nawet na chwilę. Zawsze warto je przypiąć np. do stojaka znajdującego się przed sklepem. Pamiętajmy też, że podziemne garaże pod naszymi blokami nie są najbezpieczniejszym miejscem na pozostawienia roweru. Jeśli decydujemy się na to, bierzmy pod uwagę, że ochrona może nie zauważyć kradzieży pojazdu. Nie zawsze w garażach są kamery; ewentualni złodzieje mają też więcej czasu, by poradzić sobie z zabezpieczeniem - dodał rzecznik.

dbqqk5l

Policjanci apelują też do właścicieli, by spisywali umieszczone na ramie numery swoich jednośladów. - Często zdarza się, że osoba, która zgłasza kradzież roweru, jest w stanie podać jego kolor, mniej więcej typ, ale ma problem z marką, nie mówiąc już o numerze. To jest ważne, bo jeśli mamy taki numer, możemy wpisać rower do bazy przedmiotów poszukiwanych, a to z kolei jest istotne, kiedy np. docieramy do paserów i próbujemy ustalić właścicieli znalezionych u nich rowerów - zaznaczył rzecznik.

Jak dodał, numer roweru jest też przydatny, kiedy właściciel zauważy swój skradziony jednoślad np. na aukcji internetowej. - Nawet jeśli wiemy, że to nasz rower, musimy to jakoś udowodnić. Sprzedawca zawsze może powiedzieć, że kupił go w innym legalnym źródle - dodał Sokołowski.

Można też dodatkowo oznaczyć jednoślad. Taką akcję "Twój rower - Twoja własność" prowadzą m.in. prewencyjnie policjanci z Wrocławia. Rowerom nadawane są numery identyfikacyjne, a następnie są one bezpłatne rejestrowanie w policyjnej bazie.

dbqqk5l

Podziel się opinią

Share
dbqqk5l
dbqqk5l
Więcej tematów