Trwa ładowanie...

Policja złapała oszusta, który ukrywał się przez 18 miesięcy

Policjantom z Gdańska udało się zatrzymać oszusta, który od 18 miesięcy unikał kary. Za przestępcą wystawiono w tym czasie osiem listów gończych i podjęto ponad 60 prób ustalenia miejsca pobytu.

Share
Policja złapała oszusta, który ukrywał się przez 18 miesięcy
Źródło: WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec
d4hr7yu

Policjanci z pionu kryminalnego od dłuższego czasu pracowali nad złapaniem mężczyzny, który przez 18 miesięcy ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 23-latek został skazany przez sąd na karę 3,5 roku pozbawienia wolności za przestępstwa, których dopuścił się w internecie. Sprawca wystawiał na portalach aukcyjnych różne przedmioty. Gdy nieświadoma niczego ofiara wpłacała należność, kontakt urywał się, a nieuczciwy sprzedawca znikał wraz z pieniędzmi .

Prokuratury oraz sądy w całej Polsce wystawiły przeciwko mężczyźnie osiem listów gończych, oraz 62 zarządzenia o ustalenie miejsca pobytu. Celem uniknięcia kary gdańszczanin często zmieniał miejsca zamieszkania. Pracujący nad sprawą funkcjonariusze wydziału kryminalnego z komisariatu nr V w Gdańsku ustalili miejsce pobytu 23-latka. Sprawca ukrywał się w domach znajdujących się na osiedlu Zabornia. Widok policjantów w mieszkaniu całkowicie zaskoczył przestępcę w efekcie czego nie stawiał żadnego oporu.

d4hr7yu

23-letni gdańszczanin został doprowadzony do więzienia w celu odbycia kary 3,5 roku pozbawienia wolności za popełnione oszustwa internetowe.

Ze statystyk policyjnych jasno wynika, że wraz z upowszechnieniem się internetu i łatwym dostępem do niego, wzrasta liczba osób, które oszukują w przestrzeni wirtualnej. W ciągu ostatnich 7 lat liczba przestępstw popełnianych w sieci wzrosła ponad 10 razy. Z 3,4 tys. w 2006 do ponad 34,5 tys. w 2013 roku. Szczęśliwie przy tego typu nieuczciwych kontrahentach bardzo łatwo jest ustalić sprawcę. Tylko w jednym na pięć zgłoszeń nie udaje się zidentyfikować naciągacza.

Oszustwa internetowe regulowane są przez Kodeks Karny w rozdziale poświęconym przestępstwom przeciwko mieniu. Za oszustwa popełnione w internecie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawy wyrządzonych szkód.

d4hr7yu

Podziel się opinią

Share
d4hr7yu
d4hr7yu
Więcej tematów