Trwa ładowanie...
d3d0afe
policja
16-01-2008 13:20

Policja rozpędziła protesty opozycji w Kenii, co najmniej 1 zabity

Przy użyciu gazów łzawiących i pałek kenijska policja rozpędziła na zachodzie kraju protesty zwolenników opozycji przeciwko wybranemu na kolejną kadencję prezydentowi Mwai Kibakiemu. Co najmniej jedna osoba
została zabita.

Share
d3d0afe

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/krwawe-starcia-w-kenii-6038692667835009g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/krwawe-starcia-w-kenii-6038692667835009g )
Krwawe starcia w Kenii

Pomimo zakazu władz lider opozycji i przegrany w grudniowych wyborach prezydenckich Raila Odinga wezwał do podjęcia trzydniowych protestów w 42 miejscach na terenie całego kraju.

d3d0afe

W Kisumu, na zachodzie Kenii, będącym bastionem opozycji, oraz w Mombasie - drugim co do wielkości mieście w kraju, położonym na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego - młodzi protestujący zaczęli już gromadzić się w środę rano. Niektórzy z nich palili opony i ustawiali blokady na drogach.

Policja w Kisumu rozpędziła tłum liczący około tysiąca ludzi, a w Mombasie około 150 manifestantów.

W stołecznym Nairobi policja również użyła gazów łzawiących wobec kilku protestujących. Wielu Kenijczyków w Nairobi nie wychodziło jednak w środę z domów; ruch na ulicach był niewielki; sklepikarze zabili okna deskami.

Do podobnych protestów zwolenników opozycji, zarzucającej władzom fałszerstwa wyborcze, doszło na początku stycznia. Zginęło w nich ponad 600 osób, a kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domostw.

d3d0afe

We wtorek opozycja została wzmocniona dzięki temu, że parlament wybrał na swojego przewodniczącego jej kandydata Kennetha Marende.

52-letni prawnik z Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM) nieznacznie pokonał prezydenckiego kandydata Francisa ole Kaparo, który sprawował tę funkcję do czasu ostatnich wyborów powszechnych 27 grudnia. Opozycja, która w wyborach uzyskała większość w parlamencie, zapowiedziała, że utrudnione będą rządy prezydenta Kibakiego.

d3d0afe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d0afe
d3d0afe
Więcej tematów