Trwa ładowanie...

Polański nie przyjedzie na 67. Festiwal Filmowy w Locarno

Roman Polański poinformował, że rezygnuje z przyjazdu na 67. Festiwal Filmowy w Locarno, gdzie w czwartek miał zostać uhonorowany, ponieważ obawia się "napięć i kontrowersji" związanych ze swoją obecnością.

Share
Polański nie przyjedzie na 67. Festiwal Filmowy w Locarno
Źródło: AFP, Fot: Jacques Demarthon
d3cmr63

"Uznawszy, że moja obecność na festiwalu w Locarno mogłaby wywołać napięcie i kontrowersje ze strony osób temu przeciwnych, ale z których opiniami się liczę, z żalem zawiadamiam, że niechętnie rezygnuję z udziału" - oświadczył 80-letni reżyser w komunikacie rozpowszechnionym przez organizatorów festiwalu.

Podkreślili oni z kolei, że "nie mogą nie uszanować decyzji Romana Polańskiego, zdeterminowanej wtrącaniem się w wybory artystyczne dokonane przez organizatorów festiwalu".

d3cmr63

Po ogłoszeniu zaproszenia dla Polańskiego wśród społeczności kantonu Ticino, gdzie leży Locarno, wywiązała się polemika, w której część uczestników krytykowała uhonorowanie reżysera, którego uważają za kryminalistę.

Kiedy w 2009 roku Polański został zaproszony na festiwal w Zurychu, gdzie miał odebrać nagrodę za całokształt twórczości, reżysera zatrzymano na mocy amerykańskiego nakazu aresztowania w związku ze starą sprawą o uprawianie seksu z 13-letnią Samanthą Geimer, a następnie na kilka miesięcy umieszczono go w areszcie domowym. Ostatecznie władze Szwajcarii nie zgodziły się na ekstradycję Polańskiego do USA.

W 1977 roku Polański został oskarżony o zgwałcenie dziewczyny, za co groziła mu w Stanach Zjednoczonych kara do 50 lat więzienia. Podczas postępowania sądowego w Los Angeles reżyser przyznał się do seksualnego wykorzystania nieletniej, co w stanie Kalifornia automatycznie klasyfikowane było jako gwałt. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser uciekł do Francji.

Polański ostatecznie przyjął nagrodę festiwalu w Zurychu w 2011 roku, gdzie przyjęto go długą owacją na stojąco, po której powiedział: "lepiej późno niż wcale".

d3cmr63

Podziel się opinią

Share
d3cmr63
d3cmr63
Więcej tematów