Trwa ładowanie...
d191ait
nato
05-04-2001 18:54

Polak na czele korpusu NATO

Generał dywizji Zygmunt Sadowski przejął w czwartek z rąk generała broni Henrika H. Ekmanna dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód ze Szczecina. To pierwszy Polak na tym stanowisku.

d191ait
d191ait

Sadowski, który poprzednio był dowódcą Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego w Krakowie, zapowiedział, że jego najważniejszym celem, jako nowego dowódcy, będzie odpowiednie przygotowanie formacji do udziału w zaplanowanych na przyszły rok ćwiczeniach pod kryptonimem "Strong Resolve 2002".

Ustępujący pierwszy dowódca formacji, duński generał Ekmann, powiedział: Jesteśmy pierwszym korpusem, którego formacje i personel wywodzą się zarówno z państw od dawna należących do NATO, jak i państwa nowo przyjętego. Personel kwatery stworzył pierwszą międzynarodową kwaterę po wschodniej stronie granicy, która przez tak wiele lat dzieliła Europę. Polska przyjęła nas z otwartymi ramionami.

Szczecińskim sztabem Korpusu dowodzi trójnarodowy komitet, a stanowiska dowódcy, jego zastępcy i szefa sztabu są obsadzane rotacyjnie przez Polaka, Niemca i Duńczyka w cyklu trzyletnim. Korpus jest częścią sił NATO, ale jego sztab nie wchodzi do struktur dowodzenia Sojuszu. Oprócz gotowości do działań obronnych w ramach Paktu, zadaniem Korpusu jest przygotowanie żołnierzy do udziału w operacjach pokojowych w regionach zapalnych, do działań w czasie klęsk żywiołowych i udziału w akcjach humanitarnych. (and)

d191ait
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191ait
Więcej tematów