Trwa ładowanie...
d3i3ft8

Polacy walczą na Ukrainie. Nowe dane

Kilku Polaków walczy na Ukrainie po stronie separatystów, a około dziesięciu po stronie ukraińskiej - powiedział Marek Opioła z PiS po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych, która zapoznała się z informacjami SWW, AW i OSW na temat sytuacji na Ukrainie.
Share
Ukraińskie wojsko
Ukraińskie wojskoŹródło: PAP/EPA, Fot: NASTASIA VLASOVA
d3i3ft8

Speckomisja rozmawiała z szefem Służby Wywiadu Wojskowego gen. Radosławem Kujawą oraz przedstawicielami Agencji Wywiadu i Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Omówiliśmy obecną sytuację i prognozy tego, co może się wydarzyć - powiedział Marek Opioła. Dodał, że z informacji przekazanych posłom wynika, iż po stronie separatystów "na palcach jednej ręki" można policzyć te osoby z Polski, które zaangażowały się w walkach.

- Ze strony realnych władz ukraińskich i batalionów ochotniczych sprawa jest trudna do zweryfikowania, bo są to osoby, które są mniejszością ukraińską w Polsce, czy studiowały w Polsce, mają polskie paszporty - mówił. - Oblicza się, że może to być około dziesięć osób - dodał.

d3i3ft8

Zaznaczył, że komisja analizuje rozwój sytuacji na Ukrainie systematycznie, również za dwa tygodnie wysłucha informacji w tej sprawie ze strony Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Ukraińcy nie oczekują od nas wsparcia w ludziach - mówił szef komisji Marek Biernacki (PO). - Oczekują sprzętu, pomocy technicznej, prawnej, bo sami mają chętnych - oni chcą walczyć. Armia jest gotowa do wojny - dodał.

Polacy nie mogą słu­żyć w obcej armii - taki czyn zagrożony jest karą więzienia od trzech mie­się­cy do pięciu lat.

Zobacz również film: Separatyści wykorzystują porzuconą przez ukraińskie wojsko broń

d3i3ft8

Podziel się opinią

Share
d3i3ft8
d3i3ft8
Więcej tematów