PolskaPolacy sprzyjają imigrantom

Polacy sprzyjają imigrantom

Spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej, Polacy najczęściej opowiadają się za przyznaniem pełni praw obywatelskich imigrantom; są też jednymi z najbardziej otwartych na społeczeństwo wielokulturowe - wynika z raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii.

Według raportu, jedynie 14,3% Polaków jest przeciwnych przyznaniu praw obywatelskich imigrantom; reszta nie ma nic przeciwko temu, by legalni imigranci mieli takie same prawa socjalne jak Polacy, mogli sprowadzić do Polski swoją rodzinę, a w przyszłości łatwo uzyskać polskie obywatelstwo.

Tuż za Polakami plasują się Czesi (21% przeciwnych przyznaniu imigrantom pełni praw), Irlandczycy (24%) oraz mieszkańcy państw śródziemnomorskich (Włoch, Hiszpanii i Portugalii).

Spośród narodów Unii Europejskiej najbardziej niechętni przyznaniu imigrantom pełni praw obywatelskich są: Litwini (68%), Maltańczycy (66%) i Estończycy (56%), a wśród mieszkańców dawnych państw Unii: Niemcy (52%), Brytyjczycy (48%), Austriacy (44%).

Największy opór wobec napływu imigrantów występuje w Grecji (87%) i na Węgrzech (86%); najmniejszy - w Szwecji (14%). W badaniu pytano o reakcję na imigrantów z uboższych krajów europejskich i spoza Europy, o odmiennej rasie bądź wywodzących się z innej grupy etnicznej.

Grecy także - jak wynika z badania - najczęściej postrzegają imigrantów jako zagrożenie (85%); obawiają się negatywnych skutków wpływu imigracji na gospodarkę, wzrostu przestępczości, zubożenia życia kulturalnego kraju. Imigranci postrzegani są jako zagrożenie także w Czechach (75%) i na Węgrzech (74%). Najrzadziej w tych kategoriach postrzegają imigrantów Szwedzi (33%), Luksemburczycy (39%) i Finowie (41%).

Największy sprzeciw wobec społeczeństwa wielokulturowego występuje w Grecji (59%), w Estonii (50%) i na Łotwie (43%). Pytano o akceptację wielokulturowości - rozumianej jako odmienność ras, religii i kultur i jej wpływ na bogacenie się państwa. Największa akceptacja dla takiego społeczeństwa występuje w Irlandii Północnej (tylko 7% przeciwnych). Spora akceptacja występuje także w Polsce (społeczeństwu wielokulturowemu przeciwnych jest 20% respondentów).

Najbardziej akceptujący społeczeństwo wielokulturowe Irlandczycy, są wśród tych, którzy zdecydowanie podkreślają, że państwo musi ustalić swoje granice dla wielokulturowości; w przypadku, gdy będzie w nim zbyt dużo ludzi innej rasy, religii, mogą pojawić się problemy. Oprócz Irlandczyków najczęściej zwracali na to uwagę: Grecy, Niemcy, Belgowie, i Brytyjczycy; najrzadziej - Słowacy, Finowie, Rumuni i Polacy.

Ankiety w tym badaniu wypełniało po 1 tys. osób z każdego kraju. Wyniki, opracowane zostały przez Eurobarometr (ośrodek badania opinii publicznej w UE, istniejący od 1973 roku) i European Social Survey - instytucję akademicką, utworzoną przez UE w ramach 5. programu ramowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)