PolskaPolacy podzieleni w sprawie członkostwa w UE

Polacy podzieleni w sprawie członkostwa w UE

25.04.2009 14:35, aktual.: 25.04.2009 19:46

52% Polaków uważa, że 5 lat członkostwa
w UE pozytywnie wpłynęło na sytuację w kraju; według 24%
badanych zmieniła się ona na gorsze; żadnych zmian nie dostrzega
17% ankietowanych - wynika z sondażu TNS OBOP zleconego przez
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

7% badanych nie miało zdania na ten temat.

Osoby z wykształceniem wyższym i średnim częściej niż te z wykształceniem zasadniczym zawodowym i podstawowym oceniają, że 5 lat członkostwa zmieniło sytuację w Polsce na lepsze. Zmiany na gorsze dostrzegają znacznie częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym niż badani z wykształceniem średnim i wyższym.

Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że sytuacja Polski na świecie w związku z wejściem do Unii polepszyła się; według 18 proc. respondentów nie uległa zmianie; 15% badanych uważa, że się pogorszyła się, a 13% nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie 50% Polaków uważa, że wejście Polski do UE nie zmieniło nic w jego życiu. Co trzeci Polak (32%) deklaruje, że zmieniło to jego życie na lepsze, 15% respondentów - że na gorsze. 3% badanych nie ma zdania na ten temat.

Zdaniem 29% badanych wejście Polski do UE przyniosło korzyści zarówno Polsce, jak i państwom, które były już w UE. 27% badanych uważa, że głównie państwom, które były już w UE; zdaniem 26% korzyści odniosła głównie Polska. 11% Polaków nie ma zdania na ten temat, a 7% uważa, że na wejściu Polski do UE nie skorzystał nikt.

Zdaniem 69% badanych Polska jako państwo członkowskie Unii umocniła swoją pozycję międzynarodową; 20% badanych jest zdania przeciwnego. 11% nie ma zdania na ten temat.

50% Polaków jest pewnych, że w Unii Polska umocniła swoją niepodległość i suwerenność, co trzeci (32%) uważa przeciwnie, że część swej niepodległości i suwerenności utraciła, 18% badanych nie ma zdania.

Polacy są podzieleni w kwestii, czy po wejściu do Unii Polska może na równych prawach korzystać z przywilejów, jakie mają "stare" państwa członkowskie: 47% uważa, że nie; według 44% - tak. 9% badanych nie ma zdania.

Jeśli chodzi o gospodarkę, prawie połowa Polaków (48%) uważa, że Polska w Unii jest źródłem surowców i tanich pracowników. 39% badanych jest zdania, że w Unii Polska unowocześniła swoją gospodarkę, a Polacy żyją lepiej. 13% odpowiada "trudno powiedzieć".

Polacy są optymistami jeśli chodzi o wpływ członkostwa Polski w UE w najbliższych 5 latach na ich życie. 44% spodziewa się, że ich życie zmieni się na lepsze; 33% uważa, że nie zmieni się wcale; 13% badanych nie ma zdania na ten temat, a pesymistów - oczekujących zmian na gorsze - jest 10%.

49% badanych uważa, że pod wpływem członkostwa w UE w najbliższych 5 latach sytuacja w kraju zmieni się na lepsze. 23 proc. nie spodziewa się zmian, 15% jest zdania, że sytuacja w kraju może się zmienić na gorsze. 13% respondentów odpowiada "trudno powiedzieć".

Co drugi Polak (50%) oczekuje, że pozycja Polski w świecie w najbliższych 5 latach poprawi się pod wpływem jej członkostwa w Unii. Przeciwnego zdania jest 8% ankietowanych. 28% nie spodziewa się pod tym względem żadnych zmian; 14% badanych nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono przez telefon 18 kwietnia 2009 roku na losowej reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 18 i więcej lat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (125)
Zobacz także