Polacy o Polsce: będzie dobrze?
Według Centrum Badania Opinii Społecznej 30% Polaków ocenia, że sytuacja kraju zmierza w dobrym kierunku, a 50% jest przeciwnego zdania, 20% nie ma opinii na ten temat. CBOS podkreśla, że mimo utrzymującej się przewagi opinii negatywnych, są to najlepsze oceny rozwoju sytuacji w kraju, jakie odnotowało od ponad dwóch lat.
Mimo zmian na lepsze, we wszystkich grupach społeczno-demograficznych przeważają oceny negatywne. Wyjątek stanowią jedynie respondenci o najwyższym statusie społeczno-ekonomicznym czyli przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji, osoby z wyższym wykształceniem, najlepiej sytuowane i żyjące w dobrych warunkach materialnych.
Im niższy jest status ekonomiczno-społeczny ankietowanych, tym większy ich odsetek wyraża krytyczne opinie. 68% ocen negatywnych i 15% pozytywnych odnotowano wśród osób mających najniższe dochody.
Wśród bezrobotnych 59% miało negatywną opinię, a 21% pozytywną. 60% przebadanych rolników wyraziło się negatywnie, a 18% pozytywnie o kierunku rozwoju sytuacji w kraju.
Po zwycięskich dla lewicy wyborach, rozwój sytuacji w Polsce najlepiej ocenili badani o lewicowej orientacji politycznej. Słaba jest natomiast poprawa ocen w grupach osób o poglądach centrowych i prawicowych. Pozytywne oceny rozwoju sytuacji w kraju przeważają wśród elektoratu SLD-UP. Takie tendencje zauważył CBOS również wśród wyborców PSL, PiS i Samoobrony.
Nie można natomiast mówić o poprawie ocen elektoratu PO oraz LPR. Sympatycy LPR najgorzej oceniają rozwój sytuacji w Polsce. Do najbardziej krytycznych należą także badani, którzy nie zamierzają głosować lub nie są zdecydowani co do sympatii politycznych.
33% przebadanych przez CBOS źle oceniało sytuację polityczną, 41% określało ją jako przeciętną, a 12% uznaje ją za dobrą. Zdecydowana większość badanych źle oceniła sytuację gospodarczą kraju (71%), a tylko nieliczni (3%) pozytywnie.
Najbardziej krytycznie Polacy oceniają sytuację na rynku pracy. 93% uznało ją jako złą, w tym 62% określa ją jako bardzo złą. (and)