Polacy czują się coraz bezpieczniej
Od ubiegłego roku spadła liczba respondentów
CBOS postrzegających Polskę jako kraj o dużym zagrożeniu
przestępczością. Obecnie jest ich 46%. Mniej osób obawia się
także o bezpieczeństwo własne i bliskich.
W marcu bieżącego roku na pytanie, czy Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, twierdząco odpowiedziało 46% respondentów (przed rokiem 33%); zaprzeczyła blisko połowa - 49 procent - o 16 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej.
Własne miejsce zamieszkania za bezpieczne uważa 78% pytanych (przed rokiem 75%), za niebezpieczne jedna piąta - 20% (w 2004 r. 24%).
45% (o 9 punktów więcej niż przed rokiem) nie obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa. Żywi takie obawy 42% ankietowanych (przed rokiem było ich 49%).
36% (28% w ubiegłym roku) nie obawia się, że ofiarą przestępstwa może się stać ktoś z ich najbliższej rodziny. 61% żywi takie obawy (w 2004 r. 69%).
Według CBOS, opinie o Polsce jako kraju dużej przestępczości wynikają bardziej z przekazów mediów niż z własnych doświadczeń i obserwacji.
Poczucie bezpieczeństwa nie wiąże się z wiekiem badanych, ma natomiast związek z miejscem zamieszkania. Im większa miejscowość, tym większe poczucie zagrożenia.
CBOS łączy spadek poczucia zagrożenia z wykazywanym w policyjnych statystykach w ostatnich latach spadkiem przestępczości kryminalnej zmalała liczba zabójstw, kradzieży z włamaniem i rozbojów. CBOS zauważa też, że w ostatnich miesiącach uwagę opinii publicznej przyciągały inne rodzaju afery niż wyżej wymieniona przestępczość.
Sondaż z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło 4-7 marca bieżącego roku na 1025- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.