Trwa ładowanie...
lista
02-02-2005 15:40

Pokrzywdzeni z "listy Wildsteina" szybciej dostaną teczki

Osobom pokrzywdzonym, których nazwiska znajdują się na tzw. liście Wildsteina, należy udostępniać ich teczki w trybie przyspieszonym - uznało Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Mamy nadzieję, że będzie to od dwóch do trzech tygodni - powiedział szef Kolegium IPN Sławomir Radoń.

Pokrzywdzeni z "listy Wildsteina" szybciej dostaną teczkiŹródło: PAP
d3f1fkx
d3f1fkx

Radoń poinformował, że Kolegium "wyraziło ubolewanie z powodu incydentu, w wyniku którego doszło do nadużycia dobrej wiary Instytutu". Radoń podkreślił, że nikt z IPN nie złamał prawa w całej sprawie.

Będę się starał, żeby to usprawnienie nie odbyło się kosztem wniosków, które już do nas wpłynęły - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres. Dodał, że być może, trzeba będzie jednak ograniczyć działalność naukowo-badawczą Instytutu; Kieres zbada też możliwość zatrudnienia w IPN nowych pracowników. Przypomniał zarazem słowa premiera Marka Belki o tym, że nie przewiduje on przekazania rezerwy budżetowej dla IPN.

Kolegium zgłosiło też uwagę na konieczność pilnego uproszczenia i "zracjonalizowania procedury udostępniania dokumentów dla celów badawczych". Projekt nowelizacji ustawy o IPN specjalny zespół powołany w Instytucie ma przedstawić do końca marca - oczekuje kolegium.

Baza danych akt osobowych, która od listopada 2004 r. jest w czytelni Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, pozostanie nadal dostępna - oświadczył prezes Kolegium IPN Sławomir Radoń.

d3f1fkx

W specjalnej wypowiedzi dla prasy ujawnił on, że 5-osobowy zespół, powołany przez prezesa IPN Leona Kieresa do zbadania okoliczności, w jakich z Instytutu "wyciekła" lista nazwisk osób znajdujących się w archiwach IPN, nie zakończył jeszcze pracy. Następne posiedzenie Kolegium - 9 lutego. Ich obrady będą dotyczyć również tej sprawy.

"Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu dla doraźnych celów politycznych zarówno pomocy archiwalnych, jak i dokumentów udostępnianych zgodnie z ustawą o IPN" - głosi stanowisko Kolegium. Deklaruje ono, że zarówno incydent związany z wyniesieniem listy, jak i jego polityczne reperkusje nie zahamują procesu "coraz szerszego udostępniania" dokumentów służb specjalnych PRL pokrzywdzonym.

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj