ŚwiatPojedynki na kufle w Monachium

Pojedynki na kufle w Monachium

Masywne szklane kufle o pojemności litra
służą uczestnikom piwnego festynu Oktoberfest w Monachium nie
tylko do picia piwa, lecz również nierzadko do walki jako
skuteczna broń w pojedynkach z innymi piwoszami.

Pojedynki na kufle w Monachium
Źródło zdjęć: © AFP

25.09.2006 | aktual.: 25.09.2006 20:56

Jak podała agencja dpa, 40-letni mężczyzna powalił uderzeniem kufla porządkowego, który usiłował przeszkodzić mu w tańczeniu na stole. Rozsierdzony biesiadnik zdążył jeszcze ugryźć zamroczonego stróża prawa w nogę, zanim odstawiono go do celi w pobliskim komisariacie.

Do incydentu doszło także przed jedną z toalet. Dwaj mężczyźni popisywali się grą na trąbkach, co nie spodobało się innym uczestnikom festynu. Dwóch z nich zaatakowało muzykantów kuflami. Jeden z napadniętych doznał złamania szczęki, drugi salwował się ucieczką i otrzymał jedynie niegroźny cios w ramię.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" opublikował w poniedziałek bilans pierwszych dziesięciu dni Oktoberfestu. Do niedzieli monachijskie błonia odwiedziło 3,3 mln amatorów piwa, którzy wypili średnio po 3,2 litra złocistego napoju, zagryzając mięsem z 51 wołów.

Policja zmuszona była wkroczyć do akcji 820 razy. Zatrzymano 333 osoby, w większości awanturników. Poszkodowani zgłosili jeden gwałt i 137 uszkodzeń ciała, w tym 65 ciężkich przypadków. Za kratki trafiło 23 kieszonkowców.

Pogotowie ratunkowe i pracownicy Czerwonego Krzyża udzielili pomocy 4100 osobom, w tym 239 piwoszom pijanym "w trupa" - czytamy w "SZ".

Oktoberfest jest największym na świecie festynem piwnym. Odbywa się na błoniach Theresienwiese, gdzie jak co roku wyrosło całe miasteczko wielkich namiotów-piwiarni oraz liczne karuzele i strzelnice. Tradycja jesiennej zabawy na monachijskich błoniach sięga początków XIX w. Z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) i księżniczki Teresy Saksońskiej, 12 października 1810 r. zorganizowano na Theresienwiese po raz pierwszy wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. W 1818 r. na błoniach ustawiono pierwszą karuzelę. Od tego czasu festyn odbywał się co roku. Jedynie w czasie wojny zabawę odwoływano.

Tegoroczny Oktoberfest potrwa do 3 października, święta Niemieckiej Jedności.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)