Trwa ładowanie...
dpvbm63
IAR

Pogrzeb Igora Mitoraja. Pietrasanta w żałobie

Władze toskańskiego miasteczka Pietrasanta ogłosiły żałobę w związku z pogrzebem Igora Mitoraja. Zmarły 6 października w Paryżu polski artysta rzeźbiarz chciał zostać pochowany w miejscu, gdzie mieszkał i pracował przez ostatnie 30 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski rzeźbiarz Igor Mitoraj pozuje przy jednej ze swoich rzeźb (zdj. arch.)
Polski rzeźbiarz Igor Mitoraj pozuje przy jednej ze swoich rzeźb (zdj. arch.) (PAP/EPA, Fot: Juan Carlos Cardenas)
dpvbm63

Mieszkający od 1968 roku w Paryżu Igor Mitoraj odwiedził jedenaście lat później słynne kamieniołomy w Carrarze i postanowił rzeźbić w tamtejszym białym marmurze, który był tworzywem dzieł wielkich mistrzów, m.in. Michała Anioła. Cztery lata później otworzył pracownię w sąsiedniej miejscowości Pietrasanta.

W dowód wdzięczności za splendor, jaki spłynął na miasteczko w związku z obecnością artysty, Pietrasanta żegna go dziś dniem żałoby. Od soboty urna z prochami artysty wystawiona była w tamtejszym ratuszu, w sali, którą on sam zaprojektował. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o 16:00 w miejscowej katedrze, pod przewodnictwem biskupa Stefano D'Atri.

Prasa włoska nie przestaje zamieszczać wspomnień o polskim rzeźbiarzu. Podkreśla się, że Pietrasanta była jego domem z wyboru, i że był tam szczęśliwy. Tam właśnie, wiosną przyszłego roku, odbędzie się pierwsza wielka retrospektywa Mitoraja. Przygotowania do niej już są w toku.

dpvbm63

Podziel się opinią

Share

dpvbm63

dpvbm63
Więcej tematów