Pograj sobie na pianinie

A gdyby tak usiąść przy pianinie na ruchliwym skwerze albo placu i zagrać coś dla obcych ludzi późnym wieczorem lub wczesnym rankiem? W Warszawie i Wrocławiu jest to możliwe – na ulicach tych miast pojawiły się Pianina Miejskie. To akcja realizowana w ramach projektu #ZaGrolschKultury.

Pograj sobie na pianinie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Pianina Miejskie znajdują się przy głównych ulicach Warszawy i Wrocławia, na skwerach, placach, przy przystankach autobusowych, w parkach, a także przy najbardziej popularnych lokalach. Są ogólnodostępne dla każdego. Wystarczy usiąść przy nich i dać się ponieść muzyce, zwłaszcza że obok ich niezwykłego wyglądu nie da się przejść obojętnie – zostały zaprojektowane przez grupę streetartowych artystów, którzy dołączyli do projektu #ZaGrolschKultury.

Za nietypowy, nowoczesny wygląd pianin odpowiadają m.in. fotograf i designer Justyna Buba Purzycka oraz Wiur i Foxy, autorzy kilku charakterystycznych murali w Gdyni. Do realizacji projektu dołączyli także twórcy popularnych blogów Dziewczyny nie płaczą i Kultura Podwórka.

Rozbudzanie kreatywności

Dzięki akcji zmienia się nie tylko przestrzeń miejska; to pomysł na przełamanie rutyny i rozbudzenie kreatywności mieszkańców. Pianina Miejskie mogą oderwać nas od codzienności i przede wszystkim poprawić humor wielu osobom. To też znakomita okazja do integracji lokalnych społeczności, artystycznych prezentacji i happeningów, a ponadto skuteczna forma terapii dla zestresowanych i przygniecionych codziennymi obowiązkami przechodniów.

Już dawno temu naukowo udowodniono uzdrawiający wpływ muzyki na psychikę człowieka. Odbieranie takich przyjemnych bodźców m.in. pobudza wydzielanie w mózgu endorfin, nieprzypadkowo zwanych „hormonami szczęścia”, ponieważ wywołują one uczucie przyjemności i dobrego nastroju, jednocześnie tłumiąc ból.

– Najważniejsze dla nas są reakcje przechodniów. Ludzie zatrzymują się, grają, robią zdjęcia. Sam byłem świadkiem dwóch spontanicznych jam sessions. I to był właśnie nasz cel. Chcemy walczyć ze sztampą oraz uwalniać pokłady kreatywności, które tkwią w każdym z nas – mówi Błażej Grzechnik, członek zespołu Grolscha, marki, która jest inicjatorem projektu Pianin Miejskich w Polsce.

Aby mieć pewność, że wszystkie pianina będą sprawne w czasie trwania akcji, powołany został „Piano Patrol” składający się z serwisanta i stroiciela. „Piano Patrol” czuwa nad kondycją pianin i odpowiada na wezwania mieszkańców.

Koncerty i konkursy

W ramach projektu powstała strona internetowa http://zagrolschkultury.pl, której celem jest promowanie kultury i aktualnych wydarzeń. Można tutaj znaleźć informacje o imprezach i koncertach. Do tej pory pod szyldem akcji #ZaGrolschKultury miały miejsce koncerty m.in. Tomka Makowieckiego i Gaby Kulki. Co więcej, planowane są kolejne wydarzenia tego typu.

Akcji towarzyszy konkurs, w którym można wygrać piwa Grolsch oraz 4000 zł. Wystarczy znaleźć jedno z pianin, zrobić zdjęcie lub nakręcić film i wrzucić go do internetu z oznaczeniem #ZaGrolschKultury. Liczy się niekonwencjonalna kreacja, dla której Pianina Miejskie będą inspiracją. Konkurs trwa do 17 października. Szczegóły tutaj: https://www.facebook.com/Grolsch.Polska.

Akcja wystartowała 29 września. Będzie trwała, dopóki pozwoli na to pogoda – organizatorzy nie chcą, aby instrumenty się zepsuły lub rozstroiły. Po jej zakończeniu pianina trafią do lokalnej społeczności Warszawy i Wrocławia.

„Za Grolsch Kultury” to platforma, której zadaniem jest wspieranie i promowanie kultury.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)