Prognoza długoterminowa. Załamanie pogody. Idą przymrozki
Po wyjątkowo gorącym - jak na tę porę roku - poniedziałku, kolejne dni przyniosą ochłodzenie. Fani słońca i jesiennego ciepła nie muszą jednak załamywać rąk - przyjazna aura powróci jeszcze pod koniec października. Jak prezentują się najnowsze mapy pogodowe IMGW? Nocami w wielu miejscach możliwe są przymrozki.
W poniedziałek, 17 października, odnotowano najwyższą dla tego dnia temperaturę od prawie 30 lat. Wszystko za sprawą "bomby ciepła", która na początku tygodnia wkroczyła do Polski wraz z frontem wyżowym. Słoneczna pogoda z temperaturami sięgającymi 22 stopni utrzyma się do wtorku, 18 października. Po tym dniu nastąpi chwilowe, ale gwałtowne ochłodzenie.
Pogoda w październiku. Prognoza Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW
We wtorek pogodę kształtuje układ wyżowy. To kolejny dzień ze sporą dawką słońca i wysoką temperaturą. W najcieplejszym momencie dnia termometry w południowych regionach wskażą nawet 22 stopnie Celsjusza. W tym dniu spodziewane są jednak lokalne opadu deszczu - przechodzące przez Polskę od północy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda miło nas zaskoczy. Mamy długoterminową prognozę
Kolejny dzień przyniesie diametralne załamanie pogody. Temperatura w Polsce spadnie nawet o 10 stopni, w niektórych regionach nie przekraczając 9 stopni Celsjusza. Załamanie aury będzie wynikiem nagłego spadku ciśnienia. Przyniesie ono zachmurzenie i opady deszczu w środę, 19 października. Chłód i niekorzystna pogoda utrzymają się w wielu regionach aż do weekendu.
Jak wskazują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy z czwartku na piątek i z piątku na sobotę w wielu regionach Polski wystąpią przymrozki. Temperatura może spaść nawet do trzech kresek poniżej zera.
Pogoda długoterminowa. Polska się podzieli
Październikowe ciepło przypomni o sobie w najbliższy weekend. Polska zostanie podzielona na ciepły zachód i chłodny wschód. W sobotę, 22 października, temperatura osiągnie 18 stopni Celsjusza w województwach lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Najchłodniej będzie zaś na Podkarpaciu, w województwie podlaskim i regionach podgórskich, gdzie temperatura maksymalna wyniesie od 8 do 10 stopni Celsjusza.
Niedziela, 23 października, w wielu regionach będzie znacznie cieplejsza. W całym kraju spodziewane jest jednak zachmurzenie oraz lokalne opady deszczu. Na przejaśnienia mogą liczyć jedynie mieszkańcy południa i południowego zachodu.
Prognoza długoterminowa na październik. Czy wrócą wysokie temperatury?
Ostatni tydzień października znów przyniesie chwilowy spadek temperatury w kraju. Po weekendzie zrobi się chłodno - we wtorek, 25 października, wskazania termometrów na północy kraju nie przekroczą 10 stopni Celsjusza. Wraz z upływem tygodnia, temperatura zacznie rosnąć, by w ostatnim dniu miesiąca uderzyć kolejną falą ciepła.
W poniedziałek, 31 października, temperatura w kraju znów może lokalnie wzrosnąć do 20 stopni Celsjusza. Prognozy te zwiastują więc wyjątkowo ciepły dzień Wszystkich Świętych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.