Trwa ładowanie...
dwjtjz1

Pogoda da się we znaki. Ostrzeżenie przed zawiejami śnieżnymi

Chmury i opady śniegu - tym dzisiaj wyróżniać się będzie pogoda na północy i wschodzie kraju. Przez silny wiatr będziemy odczuwać niższą temperaturę. Prognozowane są też zawieje śnieżne. Na drogach będzie ślisko. Wydano ostrzeżenia dla czterech województw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Astronomiczna zima rozpocznie się dopiero 21 grudnia o godzinie 23:23
Astronomiczna zima rozpocznie się dopiero 21 grudnia o godzinie 23:23 (windy.com)
dwjtjz1

W niedzielę Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy wyżem znad Rosji, a niżami znad Morza Egejskiego i znad północnego Atlantyku. Z kierunków południowych docierać do nas będą wilgotne i cieplejsze masy powietrza. Mimo że astronomiczna zima rozpocznie się dopiero 21 grudnia o godzinie 23:23, pogoda nie przypomina jesiennej. Spadł śnieg, dominują ciemne chmury.

Najbardziej odczują to mieszkańcy centralnej i wschodniej części Polski. Tam chwilami opady śniegu będą intensywniejsze. Jak podaje Cumulus, w ciągu dnia może spaść od 4 do 7 cm śniegu. Będzie zimno, bo temperaturę odczuwalną będzie obniżał porywisty wiatr - od 30 do 50 km/h.

A mieszanka silnego wiatru i intensywniejszych opadów śniegu powodować będzie zamiecie śnieżne. Musimy uważać na drogach, bo będzie ślisko.

dwjtjz1

Mieszkańcy tych obszarów mogą zazdrościć w niedzielę sąsiadom w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Tam zapowiada się pogodny i w miarę słoneczny dzień.

Termometry wskażą temperatury poniżej zera. Na przeważającym obszarze kraju od -2 do -1 st. C. Nieco cieplej (od 0 do +1 st.C) będzie na Podkarpaciu oraz wzdłuż wybrzeża, a chłodniej na przedgórzu od Sudetów po Tatry (od -4 do -3 st. C).

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. Mowa o a Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. "Korzystaj z zimowych opon, naładuj telefon, zabierz do auta ładowarkę, zatankuj samochód, zabierz przewody do rozruchu silnika" - apeluje do kierowców RCB.

Prognoza na kolejne dni

Co nas czeka na początku nowego tygodnia? Będzie pogodniej - poza wschodnimi i zachodnimi krańcami Polski - i cieplejszy. Termometry wskażą od -1 do 0 st. C we wschodnim pasie kraju i od 1 do 3 st. C w centrum i na zachodzie Polski.

dwjtjz1

W środę, w czwartek i w piątek w ciągu dnia mróz utrzymywał się będzie na wschodzie kraju. Temperatura wyniesie od -6 do -2 st. C. Cieplej będzie w zachodniej Polsce (od 2 do 4 st. C ), a w sobotę i niedzielę już w całej Polsce będzie ciepło (od 1 do 2 st. C na wschodzie i nawet od 7 do 9 st. C na zachodzie kraju.

Niestety od czwartku z zachodu na wschód przemieszczać się będą kolejne strefy frontów atmosferycznych, które przynosić będą chmury i opady mieszane.

Z aktualnych, długoterminowych prognoz pogody wynika, że w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia nad Polskę z zachodu zacznie napływać ciepła, atlantycka masa powietrza, stąd w Wigilię termometry wskażą od 3 do 5 st. C na wschodzie do 7 do 10 st. C na zachodzie kraju.

dwjtjz1

W I dzień Świąt termometry wskażą od 3 do 5 st. C na wschodzie i od 6 do 7 st. C na zachodzie i południu kraju. W II dzień Świąt nieco się ochłodzi i termometry na przeważającym obszarze kraju wskażą od 2 do 3 st. C na wschodzie i w centrum oraz od 4 do 6 st. C na zachodzie i południu kraju.

Niestety, prognozy się potwierdzają i zamiast opadów śniegu w Święta możemy spodziewać się głównie opadów deszczu (za wyjątkiem gór i przedgórza), gdzie popada deszcz ze śniegiem i śnieg.
Nadal nie wyklucza się, że powyższa prognoza pogody może ulec zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwjtjz1

Podziel się opinią

Share

dwjtjz1

dwjtjz1
Więcej tematów