Trwa ładowanie...
d4ebpht
20-08-2014 17:32

Podróż w czasie z Muzeum Śląskim

Za symboliczną opłatę można zobaczyć jak żyli ludzie w Katowicach na początku XX wieku. Takie atrakcje czekają w fotoplastykonie w Muzeum Śląskim.

d4ebpht
d4ebpht

Fotoplastykon to jeden z najciekawszych eksponatów Muzeum Śląskiego. Pochodzi z końca XIX wieku, a od 1949 roku do lat 80. XX wieku działał w Sosnowcu.

Niewiele takich urządzeń przetrwało w Polsce do dziś. Ten katowicki przeszedł gruntowną renowację i wrócił do użytku w 2006 roku – najpierw w maju w Noc Muzeum, a od sierpnia został udostępniony na stałe.

- Urządzenie służy do projekcji fotografii stereoskopowych, czyli obrazów przestrzennych. Pozwala na równoczesne oglądanie przezroczy na 24 stanowiskach oraz na podświetlanie każdego z osobna odrębnym źródłem światła. Oglądanie fotografii trójwymiarowej daje iluzję obcowania z rzeczywistością prezentowaną na seansach, a widz przenosi się w zatrzymany na jedną sekundę magiczny świat – zachęcają pracownicy Muzeum.

Zgodnie z tradycją fotoplastykonów z początków XX wieku, można do niego zajrzeć za symboliczną opłatą – bilet normalny kosztuje 2,50 zł, a ulgowy 1 zł.

Dzięki zerknięciu w fotoplastykon można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w Katowicach w latach 1900–1939. Na fotografiach uwieczniono urokliwe wizerunki miasta i robotnicze dzielnice, charakterystyczny pejzaż przemysłowy i nieistniejące już zakłady pracy. Możemy też zobaczyć ludzi podczas codziennych zajęć oraz najważniejsze momenty życia mieszkańców miasta.

d4ebpht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ebpht
Więcej tematów