Trwa ładowanie...
d2uiiqa

Podejrzani o pomaganie zamachowcowi z Kopenhagi nie przyznają się do winy

Dwóch mężczyzn zatrzymanych przez duńską policję nie przyznaje się do pomocy zamachowcowi z Kopenhagi. W sobotę 22-letni mężczyzna zastrzelił w stolicy Danii dwie osoby. Ranił pięć. Duńskie służby twierdzą że mógł być inspirowany zamachami w Paryżu.
Share
Podejrzani o pomaganie zamachowcowi z Kopenhagi nie przyznają się do winy
Źródło: PAP
d2uiiqa

Decyzją sądu zostali oni tymczasowo aresztowani na 10 dni. - Zarzuca im się pomaganie zamachowcowi w ucieczce i w pozbyciu się broni - powiedział obrońca jednego z nich, Juul Eriksen.

Asystent Eriksena, Anders Rohde, ujawnił, że prokuratura wnioskowała o cztery tygodnie aresztu tymczasowego. Jego zdaniem orzeczone 10 dni oznacza, że dowody przeciwko nim są "słabe".

Mężczyźni zostali zatrzymani w jednej z kafejek internetowych w stolicy Danii. Postawiono im zarzut służenia radą i czynnego pomagania zamachowcowi, który zaatakował w sobotę kawiarnię w Kopenhadze, gdzie odbywało się spotkanie na temat islamizmu i wolności wypowiedzi, a następnie synagogę. Duńskie media informują, że zatrzymani dostarczyli zamachowcowi broń. Policja na razie nie komentuje tych doniesień.

d2uiiqa

Napastnikiem okazał się 22-letni Duńczyk znany policji z racji swej wcześniejszej działalności przestępczej i posiadania broni. Jego tożsamości nie ujawniono. Według duńskich mediów był to Omar El-Hussein, który dwa tygodnie przed atakami terrorystycznymi w Kopenhadze wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za napaść.

Szef duńskich służb specjalnych PET Jens Madsen powiedział, że według śledczych inspiracją dla napastnika "mogły być wydarzenia z Paryża", gdzie w styczniu dżihadyści zaatakowali m.in. tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo". - Mogły go też zainspirować materiały rozsyłane przez Państwo Islamskie - dodał.

W dwóch strzelaninach w Kopenhadze - przed kawiarnią, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez Larsa Vilksa, szwedzkiego autora karykatur proroka Mahometa, i w pobliżu synagogi - zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych.

Vilksowi wielokrotnie grożono śmiercią za jego satyryczne rysunki z 2007 roku, przedstawiające psa z głową Mahometa. W spotkaniu "Sztuka, bluźnierstwo i wolność wypowiedzi" brał też udział ambasador Francji w Danii Francois Zimeray; obu nic się nie stało.

d2uiiqa

Kolejna strzelanina miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu synagogi. Według gminy żydowskiej śmiertelnie postrzelony w głowę został jeden z ochroniarzy synagogi, w której trwały uroczystości religijne.

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt powiedziała, że nic nie wskazuje, by zamachowiec należał do jakiejś większej komórki terrorystycznej. Zarazem podkreśliła, że cele jego ataków sugerują, że były to akty terroru.

Duńska policja zaapelowała o zgłaszanie się świadków, którzy widzieli zamachowca, zwłaszcza w drodze do miejsca pierwszego zamachu.

Zobacz także: Policja: zabity w Kopenhadze napastnik to 22-letni Duńczyk

d2uiiqa

Podziel się opinią

Share
d2uiiqa
d2uiiqa
Więcej tematów