WP

Początek likwidacji broni chemicznej z Syrii przed końcem stycznia - zapowiada OPCW

Dyrektor Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu wyraził nadzieję, że operacja niszczenia syryjskiego arsenału broni chemicznej rozpocznie się przed końcem stycznia 2014 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozszerzone źrenice ofiary ataku gazowego w Syrii
Rozszerzone źrenice ofiary ataku gazowego w Syrii (AFP, Fot: Shaam News Network)
WP

- Oczekujemy, że niszczenie broni chemicznej może rozpocząć się przed końcem stycznia na specjalnym amerykańskim okręcie - powiedział Uzumcu w rozmowie z AFP w Oslo przed ceremonią wręczenia OPCW tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Według planów najbardziej niebezpieczna broń chemiczna zostanie wywieziona z Syrii przed 21 grudnia, a następnie zniszczona na pokładzie jednostki amerykańskiej marynarki wojennej.

Uzumcu podkreślił, że choć dostarczenie broni chemicznej do portu w Latakii jest znacznie utrudnione przez trwające w Syrii walki i rozpoczęcie niszczenia broni może się nieco opóźnić, termin unicestwienia całego syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku zostanie dotrzymany.

WP

Według dyrektora OPCW niszczenie innych, mniej niebezpiecznych środków chemicznych, powinno się rozpocząć w lutym.

OPCW odpowiedzialna jest za nadzorowanie likwidacji broni chemicznej w Syrii zgodnie z zawartym w Genewie porozumieniem, w ramach którego USA odstąpiły od planowanej akcji militarnej przeciwko reżimowi Baszara al-Asada. Miała to być forma ukarania reżimu syryjskiego za użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom i ludności cywilnej. Władze Syrii zobowiązały się po zawarciu tej umowy do zlikwidowania swej broni chemicznej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP