Pochwaliłeś się prędkością w internecie? Będziesz mieć kłopoty
Coraz powszechniejsze stają się nagrywanie nocnych wyścigów pseudorajdowców, którzy ścigają się głównymi ulicami pomorskich miast. Do walki z piratami drogowymi, którzy chwalą się swoimi osiągnięciami powołano specjalną komórkę policji.
Dwa miesiące temu w stolicy zrobiło się głośno o 23-letnim Robercie N. pseud. Frog, który brał udział w nocnych wyścigach po warszawskich ulicach. Kierowca nagrywał swoje wyczyny kamerą umieszczoną na masce auta i chwalił się nimi później w internecie. W miarę upływu czasu nagrania kolejnych rajdowców amatorów z całej Polski zaczęły pojawiać się w sieci, co podrażniło ambicje policjantów. Problem stał się na tyle poważny, że Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku powołała specjalną 20-osobową komórkę do wykrywania piratów drogowych zamieszczających swoje osiągnięcia w sieci.
Inicjatywa wydaje się pozornie niedorzeczna, a wizja policjantów poszukujących piratów drogowych w znanych portalach z filmami wideo śmieszy. Jednak działania komórki są dobrą metodą wspomagającą tradycyjne sposoby wykrywania przestępstw. Środowisko rajdowców lubi chwalić się swoimi wyczynami, a portale społecznościowe, które docierają do bardzo dużej grupy odbiorców idealnie się do tego nadają.
20-osobowa grupa składa się z oficerów pionu kryminalnego, drogowego oraz policjantów walczących z przestępczością w sieci. Efekty działań grupy operacyjnej mogą mieć wpływ na dalszą karierę rajdowców. W wypadku wykroczeń drogowy nagranie może stanowić podstawę do wręczenia mandatu karnego, a w wypadku poważniejszego naruszenia przepisów nawet do odebrania prawa jazdy, lub wdrożenia postępowania karnego. Policjanci działają dwutorowo. Mają zamiar samodzielnie pozyskiwać nagrania, ale liczą również na wsparcie mieszkańców.
Komenda Wojewódzka uruchomiła specjalny adres kontaktowy, na który można wysyłać e-maile z nagraniami. Wielkość załączników nie może przekraczać 20 megabajtów. Większe nagrania należy umieszczać na portalach hostujących pliki, a w treści wiadomości umieścić adres www materiału.
Oficerom czasami wystarcza sama informacja o miejscu, gdzie odbył się wyścig, ponieważ w coraz większej liczbie miejsc działa miejski monitoring. Równie cenne będą informacje o wyścigach, które dopiero mają zostać zorganizowane.
Na marginesie działań policji należy zadać pytanie skąd bierze się zjawisko nocnych rajdów? Brawura oraz ograniczenie prędkości to dwa główne czynniki. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie specjalnego toru, gdzie trójmiejscy amatorzy szybkiej jazdy mogliby się ścigać nie powodując zagrożenia dla osób postronnych.