WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pochowano wicekonsula Grodna

W Legnicy pochowano wicekonsula RP z
Grodna, Ryszarda Badonia-Lehra, który przed tygodniem zmarł w
szpitalu w Białymstoku. Ryszard Badoń-Lehr przed laty był
prezydentem Legnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Na uroczystościach pogrzebowych na legnickim cmentarzu, oprócz rodziny, zgromadzili się przyjaciele, reprezentanci instytucji, w których przed laty pracował Badoń-Lehr, a także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, samorządowcy, politycy oraz mieszkańcy Legnicy.

Mszę w intencji zmarłego odprawił w południe w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa proboszcz tej parafii ks. Jan Mateusz Gacek.

Duchowny wspominał swojego parafianina jako człowieka oddanego ojczyźnie, który inicjował współpracę między różnymi instytucjami na Białorusi i w Polsce. Kiedy widziałem go ostatni raz, miesiąc temu, oglądał wystawę otwartą w naszej parafii, dokumentującą pielgrzymki papieskie. Ryszard zastanawiał się, jak tę ekspozycję pokazać na Białorusi- mówił ks. Gacek.

WP

Duchowny odczytał też list kondolencyjny skierowany przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza, na ręce pracowników polskiego konsulatu w Grodnie.

Prezydent Legnicy wspominał Badonia-Lehra jako człowieka oddanego kulturze, szanowanego i cenionego przez współpracowników. Także przedstawiciel MSZ Zbigniew Matynia, żegnając dyplomatę wskazywał, że był on animatorem kultury.

Ryszard Badoń-Lehr zmarł w nocy z 5 na 6 kwietnia, po blisko dwutygodniowym pobycie w białostockim szpitalu MSWiA. W stanie bardzo ciężkim, z krwiakiem śródczaszkowym, przewieziono go tam ze szpitala w Grodnie. Mimo szybko przeprowadzonej operacji nie odzyskał przytomności, jego stan się nie poprawił.

Okoliczności, w jakich wicekonsul doznał tak poważnych obrażeń, bada białostocka prokuratura okręgowa. Pierwsza opinia biegłego nie przesądza, jak mogło do nich dojść. Ocenił on, że z równym prawdopodobieństwem można przyjąć, że krwiak może być skutkiem upadku na twarde podłoże, jak i uderzenia twardym przedmiotem. Prokuratura czeka na wyniki sekcji zwłok, które nie są jeszcze gotowe.

WP

Jak powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Adam Kozub, gotowe są już wnioski o pomoc prawną do strony białoruskiej. Chodzi m.in. o przesłuchanie lekarzy z grodzieńskiego szpitala, gdzie przez trzy dni przebywał dyplomata, zanim przewieziono go do Białegostoku.

64-letni Ryszard Badoń-Lehr, w przeszłości kierował Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy, a następnie - Wydziałem Kultury Urzędu Miasta. Był też Dyrektorem Legnickiej Biblioteki Publicznej.

Urząd Prezydenta Legnicy piastował od 1994 do 1995, kiedy rozpoczął pracę w polskiej dyplomacji jako attache kulturalny na Litwie. Od października 2003 roku był Konsulem RP w Grodnie na Białorusi.

Polub WP Wiadomości
WP
WP