Trwa ładowanie...
Joanna Stanisławska
29-02-2008 13:30

PO: to nie jest skok na media publiczne

Media publiczne w Polsce są dziś nadmiernie upolitycznione. Chcieliśmy z tym skończyć, stąd nasz pomysł, żeby w KRRiT mogli zasiadać fachowcy, którzy otrzymają akceptację środowisk twórczych i naukowych – powiedział podczas konferencji prasowej po debacie nad ustawą medialną Zbigniew Chlebowski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Chlebowski odpierał zarzuty opozycji, mówiące o tym, że PO chce dokonać „skoku na media publiczne”.

PO: to nie jest skok na media publiczneŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d4bxi9g
d4bxi9g

PO wycofała z projektu nowelizacji ustawy medialnej wzbudzający kontrowersje zapis dotyczący roli ministra skarbu w powoływaniu szefów mediów publicznych. W świetle poprawki, członkowie władz TVP i Polskiego Radia nie byliby powoływani i odwoływani przez ministra, ale przez KRRiT na mocy uchwały. O zmianach poinformował na konferencji prasowej po debacie nad projektem ustawy medialnej przewodniczący PO Zbigniew Chlebowski.

W związku z tym, że pojawiły się pewne zarzuty, wykreślamy wszystkie zapisy mówiące o kompetencjach ministra skarbu, pozostawiając te kompetencje KRRiT – powiedział Chlebowski.

Klub PO zrezygnował również z innego zapisu budzącego sprzeciw opozycji mówiącego o tym, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miał być mianowany przez premiera. Według poprawki zaproponowanej przez PO, prezesa UKE ma powoływać parlament na wniosek premiera.

Rezygnacja PO z zapisów, które nie podobały się opozycji, to ukłon w stronę LiD. Poparcie lewicy jest Platformie potrzebne, by odrzucić prezydenckie weto. PO nie jest jednak gotowa na każde ustępstwo. Nie ma mowy żebyśmy zaakceptowali pomysły LiD-u, żeby członkowie KRRiT nie mieli rekomendacji środowisk twórczych i dziennikarskich, my się przy tym upieramy. To jedyna gwarancja odpolitycznienia mediów publicznych w Polsce - powiedział Chlebowski.

d4bxi9g

Chlebowski wyraził nadzieję na porozumienie z LiD. Kiedy opadną emocje, liczę, że będziemy w stanie podyskutować o poprawkach i zbudować większość zdolną do odrzucenia weta prezydenta - powiedział.

Myślę, że to dziś zaproponował klub PO, nie daje już nikomu żadnych złudzeń, że ta ustawa to nie jest żaden skok na media publiczne - powiedział Chlebowski. Jak dodał, ustawa medialna ma na celu uporządkowanie i unormowanie sytuacji mediów publicznych, a więc odsunięcie polityków od publicznej telewizji i radia. To co dziś zaprezentowaliśmy wzmacnia nasze i intencje – podkreślił Chlebowski.

Przewodniczący PO odrzucił zarzuty o tym, że debata nad projektem odbywa się zbyt pospiesznie. Ustawa medialna nie jest debatowana w nadzwyczajnym, szybkim trybie. Od 18 grudnia jest przedmiotem prac parlamentu i komisji do spraw kultury – powiedział Chlebowski.

Abonament będzie zlikwidowany?

Chlebowski poinformował także, że w przyszłym tygodniu PO złoży projekt ustawy likwidującej obowiązek płacenia abonamentu RTV dla emerytów i rencistów. Dodał, że klub pracuje też kompleksowym rozwiązaniem związanym z likwidacją abonamentu w ogóle. Być może obowiązek płacenia abonamentu zostanie zniesiony już w styczniu 2009 roku.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d4bxi9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bxi9g
Więcej tematów