Trwa ładowanie...
częstochowa

PO chce delegalizacji ONR. Prokuratura podjęła decyzję

Jest decyzja w sprawie wniosku Platformy Obywatelskiej o delegalizację ONR. Częstochowska prokuratura nie wystąpi do sądu o rozwiązanie ugrupowania. W ocenie śledczych, brakuje wystarczającego materiału dowodowego, który pozwalałby wystąpić z takim wnioskiem.

Share
PO chce delegalizacji ONR. Prokuratura podjęła decyzję
Źródło: Agencja Gazeta/Marcin Onufryjuk
d35nqi4

Klub parlamentarny PO we wrześniu 2016 r. przesłał wniosek w sprawie delegalizacji ONR Prokuratorowi Generalnemu. O sprawie jako pierwsza informowała WP. Platforma argumentowała, że ONR wielokrotnie dopuszczał się naruszenia prawa, m.in. propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści i znieważania z powodu koloru, skóry narodowości czy wyznania.

Pismo trafiło do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Zasadność wniosku polityków PO zakwestionował członek zarządu ONR, który po doniesieniach medialnych wysłał do prokuratury pismo ze stanowiskiem stowarzyszenia.

- 18 stycznia tutejsza prokuratura uznała, że nie dysponuje wystarczającym materiałem dowodowym, pozwalającym na skierowanie do sądu takiego wniosku - powiedział rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

d35nqi4

Częstochowska prokuratura przekonuje, że przesłanką do skierowania wniosku o rozwiązanie ONR byłoby prawomocne skazanie członków stowarzyszenia za propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju albo nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych podczas imprez ONR lub gdyby władze organizacji publicznie akceptowały czyny oskarżonych o to osób.

Rozwiązania prawne

Zgodnie z Prawem o stowarzyszeniach, w przypadku złamania prawa sąd na wniosek prokuratora lub innego organu może udzielić upomnienia członkom organizacji, uchylić niezgodną z prawem lub statutem stowarzyszenia uchwałę lub - w przypadku, gdy naruszanie prawa jest rażące lub uporczywe - rozwiązać je. Prawo - choć nie przyznaje prokuraturze uprawnień nadzorczych nad stowarzyszeniami - pozwala zainicjować postępowanie sądowe, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy.

Badając pismo PO, za pośrednictwem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, częstochowska prokuratura zwróciła się do innych jednostek o informację na temat podobnych spraw z lat 2015-16 i okazało się, że takich skazań nie było.

"Tutejsza Prokuratura dysponuje zatem wyłącznie publikacjami i komentarzami medialnymi oraz internetowymi, krytycznymi wobec ONR, w sposób naturalny subiektywnymi i nie poddającymi się procesowej weryfikacji "- napisała prokuratura w odpowiedzi na pismo klubu PO i dodała, że te materiały nie mogą być podstawą "tak daleko idącej ingerencji jak wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia".

d35nqi4

"Preferujemy narodowy aktywizm"

Obóz Narodowo-Radykalny odwołuje się do działającego w międzywojniu ruchu nacjonalistycznego o tej samej nazwie. Jak deklarują członkowie ONR, organizacja skupia młodych Polaków "którym bliskie są takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Rodzina, Tradycja i Przyjaźń".

"Nie jesteśmy partią polityczną, gdyż nie interesuje nas udział w oligarchicznych rozgrywkach parlamentarnych. Zamiast przepychanek międzypartyjnych i obiecywania wyborcom gruszek na wierzbie, preferujemy narodowy aktywizm" - piszą członkowie ONR na swojej stronie internetowej.

d35nqi4

Podziel się opinią

Share
d35nqi4
d35nqi4
Więcej tematów