Trwa ładowanie...
27-12-2004 13:10

Plan 5-letni dla policji

Nowe zasady przyjmowania kandydatów na policjantów, ich szkolenia i awansu, więcej patroli policyjnych na ulicach oraz budowa wywiadu kryminalnego - to główne założenia rozwoju policji w latach 2005-2010.

Plan 5-letni dla policjiŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2de7mo
d2de7mo

Szef policji, inspektor generalny Leszek Szreder powiedział, że budowana będzie też specjalna formacja konwojowa, by inni policjanci nie byli do tych zadań odrywani od swej codziennej pracy. Formacja ta ma powstać do końca 2007 r. i będzie się zajmować konwojowaniem zatrzymanych, aresztowanych i skazanych.

Szreder poinformował, że już w przyszłym roku policja pozyska 500 dodatkowych etatów cywilnych - co umożliwi przesunięcie 500 policjantów, którzy pracują w logistyce i administracji np. do służby patrolowej.

Przedstawiając strategię rozwoju policji na kolejne pięć lat, komendant zwrócił uwagę na wywiad kryminalny. Powiedział, że ta struktura, budowana w Komendzie Głównej Policji i komendach wojewódzkich, będzie koncentrować wszystkie informacje uzyskane przez policjantów, zarówno w czasie pracy operacyjnej: z podsłuchów, podglądów, od agentów, informatorów, jak i z pracy śledczej. Analizować je będą policyjni analitycy.

Rozbudowywane mają być wydziały policyjne zajmujące się korupcją i przestępczością elektroniczną a także m.in. Centralne Biuro Śledcze.

d2de7mo

Szreder podkreślił, że zmienią się zasady przyjmowania kandydatów na policjantów oraz szkolenia i policyjnego awansu. Jak wyjaśnił, przygotowywane są dwa rozporządzenia, które będą regulować te kwestie. Kandydaci na policjantów będą m.in. zdawać test z podstawowej wiedzy o pracy w policji, czeka ich także rozmowa komisyjna. Preferowani będą kandydaci z wyższym wykształceniem, w szczególności absolwenci renomowanych uczelni i studiów dziennych. Wyższe wykształcenie będzie też konieczne by zostać oficerem policji.

Przeprowadzone zostaną kolejne ćwiczenia i symulacje - organizowane na wypadek katastrof i ataków terrorystycznych. Jak podkreślił komendant, umożliwiają one stworzenie wspólnych procedur postępowania (w takich sytuacjach) dla wszystkich służb.

Szef policji, opierając się na badaniach OBOP, podał, że w drugim półroczu 2004 r., wzrosło zaufanie do policji - wyraziło je 66% ankietowanych (w pierwszym półroczu 65%). Więcej osób dobrze ocenia też pracę policjantów - również 66% (wzrost o 3%). 92% respondentów dobrze oceniło pracę dzielnicowych.

d2de7mo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2de7mo
Więcej tematów