PolskaPiS chciał weta budżetu UE. Sejm się tym dziś nie zajmie

PiS chciał weta budżetu UE. Sejm się tym dziś nie zajmie

Posiedzenie komisji ds. UE dotyczące projektu uchwały PiS nt. negocjacji nowego budżetu UE zostało odwołane - poinformowała jej szefowa Agnieszka Pomaska z PO. Według niej komisja ma opracować wspólny projekt uchwały, wspierającej Polskę w tych rokowaniach. Projekt uchwały autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zawierał wezwanie rządu do zawetowania budżetu Unii, gdyby jego rozwiązania były niekorzystne dla Polski.

Pomaska powiedziała, że prezydium sejmowej komisji podjęło decyzję o odwołaniu czwartkowego posiedzenia. - Większość prezydium zdecydowała, że chce opracować wspólny projekt wspierający rząd w negocjacjach nad unijnym budżetem, w związku z tym nie było zasadne dziś rozpatrywanie tej konkretnej uchwały - powiedziała posłanka Platformy, pytana o przyczynę takiej decyzji.

Dopytywana, co ma się znaleźć we wspólnym projekcie, odparła: - Nie mamy jeszcze tego projektu, więc nie jestem w stanie powiedzieć.

- Wychodzimy z założenia, że parlament powinien się zjednoczyć w tych dniach ponadpartyjnie i przede wszystkim wspierać rząd. Nie popierać rząd - żeby było jasne - nie chodzi o to, by nagle wszyscy stali się partią rządzącą, ale określić nasze priorytety i wspierać negocjacje Polski, nie rząd, tylko przede wszystkim Polskę - podkreśliła.

Pytana, co dalej z projektem PiS i czy oznacza to, że komisja nie zajmie się w ogóle tą propozycją, odparła: - Dziś nie będziemy się nim zajmowali.

Projekt uchwały autorstwa PiS - złożony w sejmie w listopadzie - zawiera wezwanie rządu do zawetowania budżetu Unii, gdyby jego rozwiązania były niekorzystne dla Polski. W projekcie znajduje się stwierdzenie, że sejm wyraża przekonanie, iż nowe Wieloletnie Ramy Finansowe Unii Europejskiej na lata 2014-2020 powinny być "kompromisem wzmacniającym europejską solidarność i spójność, a jednocześnie powinny być inwestycją w rozwój całej Unii".

"Odpowiedni kształt WRF winien zagwarantować Polsce, zgodnie z postanowieniami traktatowymi, należny nam, równy i sprawiedliwy, udział w środkach pochodzących z budżetu wspólnotowego, odpowiadający polskiemu potencjałowi i naszemu znaczeniu dla wzrostu gospodarczego w Unii" - czytamy w projekcie.

Sejm - zgodnie z propozycją PiS - "za szczególnie istotne uznaje zakończenie dyskryminacji polskich rolników, wyrażającej się w nierównych kwotach i mechanizmach dopłat oraz zapewnienie środków w ramach funduszy strukturalnych w takiej wielkości i pod takimi warunkami, by dawały one Polsce możliwość podmiotowego rozwoju własnego potencjału i wzmacniania naszej konkurencyjności".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa więc Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do skutecznego działania na rzecz uwzględnienia tych celów w ostatecznym kształcie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wzywa Rząd RP do odmowy akceptacji dla Wieloletnich Ram Finansowych nie spełniających celów zawartych w niniejszej uchwale" - czytamy.

W projekcie uchwały znajduje się również stwierdzenie, że aktywna obecność Polski we wspólnocie państw członkowskich Unii Europejskiej, działającej według zasad równości i solidarności, przyczynia się do realizacji naszego interesu narodowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)