Trwa ładowanie...
13-09-2012 12:05

PiS chce Trybunału Stanu za brak koncesji dla TV Trwam

Trybunał Stanu staje się popularną formą walki wśród polityków. PO szykuje wniosek o TS dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry dotyczący tzw. afery gruntowej i sprawy Barbary Blidy. Tymczasem wstępny wniosek PiS o TS dla czterech członków KRRiT może być dalej procedowany - taką decyzję podjęła sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej.

PiS chce Trybunału Stanu za brak koncesji dla TV TrwamŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d21du73
d21du73

Jak powiedział zasiadający w komisji Jerzy Borowczak (PO), opinia komisji w sprawie zostanie teraz skierowana do marszałek sejmu Ewy Kopacz. Dzisiejsze posiedzenie komisji było zamknięte.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu 4 członków KRRiT - przewodniczącego Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego - PiS złożyło pod koniec stycznia, po decyzji Krajowej Rady o nieprzyznaniu fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

We wniosku PiS nie wymieniono piątego członka KRRiT Stefana Pastuszki, który w głosowaniu w sprawie koncesji dla TV Trwam wstrzymał się od głosu.

Dzisiaj komisja uznała, że wniosek spełnia wymogi określone w ustawie o Trybunale Stanu, tj. spełnia warunki wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia, zawiera podpisy wszystkich wnioskodawców, a także wskazuje osobę upoważnioną do występowania w imieniu wnioskodawców w dalszym postępowaniu przed organami Sejmu.

d21du73

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w styczniu, że odmawianie koncesji TV Trwam to "skandal i pokazanie, że wolność mediów nie istnieje".

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na 4 wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Krajowa Rada konkurs rozstrzygnęła w kwietniu 2011 r.

Wniosek Lux Veritatis został odrzucony ponieważ - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa fundacji nie gwarantowała powodzenia przedsięwzięcia. W dniu złożenia wniosku o miejsce na multipleksie majątek fundacji wynosił ok. 90 mln zł, jednak większość tych środków pochodziła z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki. Fundacja jest też jedynym podmiotem, który nałożył na swoje dokumenty finansowe klauzulę tajemnicy przedsiębiorstwa, przez co decyzja KRRiT w tej sprawie nie może zostać upubliczniona.

Według informacji KRRiT fundacja o. Rydzyka w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn. Sytuacja finansowa fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie posiadała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

d21du73

Na początku kwietnia sąd odrzucił skargę fundacji na bezczynność przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka w trakcie procedury rozpatrywania odwołania od decyzji Krajowej Rady. W maju sąd oddalił zaś skargę fundacji na ostateczną decyzję Krajowej Rady w sprawie miejsca na multipleksie dla TV Trwam - podobnie jak skargę spółki Mediasat, nadawcy kanału Tele5. W sprawie złożona została niedawno kasacja do NSA.

Na początku września warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu Lux Veritatis w związku z decyzją KRRiT o rozłożeniu na raty opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsca na multipleksie. W ocenie prokuratury zachowania członków oraz przewodniczącego KRRiT nie wypełniły znamion występku z art. 231 Kk, czyli przekroczenia uprawnień, ani też żadnego innego przestępstwa.

Dotąd uruchomiono w Polsce 3 multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) dla dotychczasowych komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców (czasowo znajdują się na nim też programy TVP).

d21du73

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, przed końcem tego roku KRRiT ma ogłosić konkurs na miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 r. ma zwolnić TVP. Krajowa Rada poinformowała, że będzie to konkurs na 4 miejsca. Fundacja Lux Veritatis zapowiedziała, że weźmie udział w tym konkursie. Pod koniec lipca KRRiT poinformowała, że jedno z miejsc na MUX-1 będzie w nowym konkursie "z dużym prawdopodobieństwem" przeznaczone dla programu o charakterze społeczno-religijnym.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Koncesję Fundacji na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną (może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej) w lipcu KRRiT przedłużyła do roku 2023.

Po wyłączeniu nadawania analogowego drogą satelitarną rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

d21du73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21du73
Więcej tematów