Trwa ładowanie...
dor7e1v

Pionierska operacja w Piekarach Śląskich. Pacjentowi wstawiono więzadło od świni

Więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego pochodzące od świni wszczepili młodemu mężczyźnie lekarze w Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Pionierski zabieg przebiegł pomyślnie.
Share
Pionierska operacja w Piekarach Śląskich. Pacjentowi wstawiono więzadło od świni
Źródło: Fotolia
dor7e1v

- Zastosowaliśmy tę możliwość jako pierwsi, bardzo się z tego cieszymy. To metoda, na którą stawiamy w przypadku konieczności ponownej rekonstrukcji. Kilka procent pacjentów, którzy przeszli wcześniej zabieg z użyciem własnej lub sztucznej tkanki, niestety potrzebuje kolejnej operacji, z różnych powodów. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zastosowanie więzadła od świni - powiedział dyrektor piekarskiej "urazówki" dr hab. Bogdan Koczy.

Więzadło zostało spreparowane przez amerykańską firmę tak, że jest całkowicie immunologicznie obojętne dla organizmu człowieka - ma wszystkie wymagane przepisami certyfikaty.

Zdaniem dyrektora Koczego, rocznie takich zabiegów może potrzebować kilkudziesięciu pacjentów. Zaznaczył, że zarówno pierwszy, jak i kolejne zabiegi będą przeprowadzane w ramach kontraktu placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia.

dor7e1v

- Podsumowanie efektów takiego leczenia będziemy mogli przedstawić po przeprowadzeniu 20-30 zabiegów, czyli za kilka miesięcy. Jesteśmy dobrej myśli - podkreślił dyrektor.

Jego zdaniem korzystanie z narządów zwierząt to nieunikniony kierunek w medycynie. Już teraz tkanki świń stosuje się w biologicznych zastawkach serca.

Piekarska "urazówka" to jeden z czołowych szpitali o tym profilu w Polsce. W ubiegłym roku na oddziałach w Piekarach i Kochcicach leczono tam łącznie ponad 11 tys. chorych, w placówce udzielono też ponad 71 tys. porad ambulatoryjnych.

dor7e1v

Podziel się opinią

Share
dor7e1v
dor7e1v
Więcej tematów