Pionierska operacja laparoskopowa w Krakowie
Niezwykłą operację rekonstrukcji pochwy metodą wideolaparoskopii, jedną z pierwszych w Europie, wykonali lekarze-urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu - poinformował rzecznik szpitala Marcin Mikos.
Ten rzadki zabieg operacyjny przeprowadza się u dziewcząt posiadających skomplikowane wady wrodzone układu płciowego. Rocznie do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu trafia około 10 małych pacjentek z tym schorzeniem - powiedział we wtorek Mikos.
Operacja, przeprowadzona przy pomocy laparoskopu pod kierownictwem dra hab. med. Wiesława Urbanowicza, trwała siedem godzin. Zakończyła się powodzeniem; pacjentka po 7 dniach wróciła do domu.
Zdaniem lekarzy, operacja wykonana w Prokocimiu jest prawdopodobnie pierwszą tego typu operacją w Europie.
O zastosowaniu metody laparoskopowej przy tego typu operacji dowiedziałem się w październiku 2001 roku podczas zjazdu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Przekazano nam wtedy komunikat, że taki zabieg wykonali lekarze z Argentyny - powiedział dr Wiesław Urbanowicz.
Operację przeprowadza się po wykonaniu nacięć w ciele pacjentki i wprowadzeniu do środka centymetrowej kamery wideo i specjalistycznych narzędzi. Operuje nimi lekarz, obserwujący pole operacyjne na ekranie wideo.
Zabieg polega na odcięciu części jelita grubego by uformować pochwę, zespoleniu jelita i sprowadzeniu odciętej części w obręb sromu. Taki zabieg pozwala zaoszczędzić pacjentce bólu, obniża ogólne obciążenie organizmu i minimalizuje blizny pooperacyjne.
Jak poinformował dr Urbanowicz, wyznaczono już termin następnej takiej operacji. (aka)