Trwa ładowanie...
d2te7jn

Pionierska operacja laparoskopowa w Krakowie

Niezwykłą operację rekonstrukcji pochwy metodą wideolaparoskopii, jedną z pierwszych w Europie, wykonali lekarze-urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu - poinformował rzecznik szpitala Marcin Mikos.

d2te7jn
d2te7jn

Ten rzadki zabieg operacyjny przeprowadza się u dziewcząt posiadających skomplikowane wady wrodzone układu płciowego. Rocznie do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu trafia około 10 małych pacjentek z tym schorzeniem - powiedział we wtorek Mikos.

Operacja, przeprowadzona przy pomocy laparoskopu pod kierownictwem dra hab. med. Wiesława Urbanowicza, trwała siedem godzin. Zakończyła się powodzeniem; pacjentka po 7 dniach wróciła do domu.

Zdaniem lekarzy, operacja wykonana w Prokocimiu jest prawdopodobnie pierwszą tego typu operacją w Europie.

O zastosowaniu metody laparoskopowej przy tego typu operacji dowiedziałem się w październiku 2001 roku podczas zjazdu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Przekazano nam wtedy komunikat, że taki zabieg wykonali lekarze z Argentyny - powiedział dr Wiesław Urbanowicz.

d2te7jn

Operację przeprowadza się po wykonaniu nacięć w ciele pacjentki i wprowadzeniu do środka centymetrowej kamery wideo i specjalistycznych narzędzi. Operuje nimi lekarz, obserwujący pole operacyjne na ekranie wideo.

Zabieg polega na odcięciu części jelita grubego by uformować pochwę, zespoleniu jelita i sprowadzeniu odciętej części w obręb sromu. Taki zabieg pozwala zaoszczędzić pacjentce bólu, obniża ogólne obciążenie organizmu i minimalizuje blizny pooperacyjne.

Jak poinformował dr Urbanowicz, wyznaczono już termin następnej takiej operacji. (aka)

d2te7jn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2te7jn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj