PolskaPierwsze polskie tytanowe żebro

Pierwsze polskie tytanowe żebro


Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem nie po raz pierwszy zaskakuje nowatorskimi rozwiązaniami przy wykonywaniu zabiegów na kręgosłupie, których w Polsce nie stosuje się wcale lub rzadko. Dzisiaj chirurdzy z zakopiańskiej kliniki pod przewodnictwem prof. Daniela Zarzyckiego i doc. Macieja Tęsiorowskiego wykonają nowatorski zabieg operacyjny korekty deformacji klatki piersiowej z użyciem tytanowego żebra VEPTR.

Pierwsze polskie tytanowe żebro

14.04.2006 | aktual.: 28.05.2018 14:52

- Wrodzonym deformacjom kręgosłupa jak np. skoliozie wrodzonej towarzyszyć mogą wady klatki piersiowej: brak lub zrosty żeber- mówi prof. Daniel Zarzycki, dyrektor zakopiańskiej Kliniki. - W takich połączonych wadach kręgosłupa i klatki piersiowej ortopedzi do niedawna dysponowali tylko możliwością leczenia operacyjnego kręgosłupa.

Teraz nowa metoda - tytanowe żebro VEPTR umożliwi korekcję zarówno ciężkich deformacji kręgosłupa, jak i klatki piersiowej. I stwarza szansę na możliwie prawidłowy rozwój pacjenta z ciężką wielopoziomową wadą wrodzoną kręgosłupa i zrostem żeber. Założone z dwóch niedużych cięć haki i pręt pozwalają na stopniową korekcję wady w miarę wzrostu dziecka. Mimo stosowania tej techniki od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, będzie to pierwsza tego typu operacja w Polsce.

Halina Kraczyńska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)