PolskaPierwsze nietoperze zlatują do poniemieckich fortyfikacji

Pierwsze nietoperze zlatują do poniemieckich fortyfikacji

Pierwsze nietoperze zaczynają odwiedzać
podziemne fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w
Lubuskiem, gdzie znajduje się największe w Europie zimowisko tych
jedynych latających ssaków. W tym roku zaczęły pojawiać się tam
nieco wcześniej niż zwykle - poinformował Władysław Kwela ze
stacji chiropterologicznej w Nietoperku.

Są to przede wszystkim przyloty rozpoznawcze, jednak na ścianach podziemnych korytarzy można już także zobaczyć nietoperze będące w letargu, będące znacznie mniej aktywne od innych. Te, które już zjawiły się w MRU pozostaną tu do wiosny. Główna fala przylotów rozpocznie się zapewne za kilka tygodni - powiedział Kwela.

Zdaniem badaczy, wcześniejsze przyloty nietoperzy mogą wskazywać na to, że zima w tym roku przyjdzie wcześniej i może być sroga.

W październiku nietoperze odbywają gody, po czym po pierwszych przymrozkach zapadają w stan hibernacji, by dopiero w czerwcu wydać na świat młode. Badania wykazały, że niektóre z nich pokonują nawet do 180 km, aby hibernować w podziemiach MRU.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to zespół poniemieckich fortyfikacji, składający się z wielokilometrowych podziemnych korytarzy i różnego typu pomieszczeń oraz sieci bunkrów. Dzięki panującej pod ziemią stałej temperaturze 6-9 stopni Celsjusza, nietoperze mają znakomite warunki do zimowej hibernacji.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach powstał rezerwat Nietoperek, otoczony zespołem przyrodniczo-krajobrazowym o nazwie "Uroczysko MRU".

Podczas tegorocznego liczenia, które odbyło się na przełomie stycznia i lutego, chiropterolodzy naliczyli ok. 32 tys. nietoperzy reprezentujących kilka gatunków; zanotowano wzrost ich liczby. To zapewne nie wszycie latające ssaki jakie zimowały w MRU, gdyż wiele miejsc fortyfikacji jest niedostępnych dla ludzi m.in. z uwagi na to, że są zalane wodą.

W związku z ochroną nietoperzy, w okresie hibernacji tych ssaków w niemal całym systemie fortyfikacji, od początku października zacznie obowiązywać zakaz zwiedzania fortyfikacji z wyłączeniem trasy w Pniewie niedaleko Międzyrzecza. Okres ochronny potrwa do połowy kwietnia przyszłego roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)