Trwa ładowanie...
d4a8jkh
05-12-2005 15:35

Pierwsza polska transgeniczna świnia ma już stu potomków

Około stu potomków pierwszej w Polsce transgenicznej świni (z genem mogącym znieść immunologiczną barierę międzygatunkową) urodziło się do tej pory w Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach. Co najmniej kilka egzemplarzy to tzw. homozygoty o szczególnej wartości do dalszych badań.

d4a8jkh
d4a8jkh

Zdaniem prof. Zdzisława Smorąga, szefa ogólnopolskiego projektu badawczego "Wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych świń dla pozyskiwania organów do transplantacji u człowieka", naukowcy rozmnażając dalej te zwierzęta za około trzy lata powinni uzyskać tak genetyczne zmodyfikowanie egzemplarze, aby ich organy mogły służyć do przeszczepów w organizmach naczelnych.

Pozwoli to nam przystąpić do trzeciego etapu projektu, czyli testowania na małpach możliwości przeszczepiania zmodyfikowanych narządów świni - poinformował prof. Smorąg.

Pozytywne wyniki tych doświadczeń będą punktem wyjścia do podjęcia prób klinicznych u ludzi. Przeszczepianie każdego narządu to oddzielny problem chirurgii transplantacyjnej, dlatego rozwiązywaniem tych zagadnień zajmie się kilka różnych zespołów medycznych - tłumaczył naukowiec.

Jak zaznaczył, do wykorzystywania organów zwierząt do transplantacji u człowieka (ksenotransplantacja) jest jeszcze daleka droga. Nawet jeśli przeszczepiane organy nie będą odrzucane, to istnieje jeszcze wiele innych problemów, które naukowcy muszą przezwyciężyć, m.in. ryzyko transfekcji wirusami świni, czyli przeniesienia do organizmu człowieka wirusów naturalnie występujących u tych zwierząt.

d4a8jkh

Prace związane z wyeliminowaniem tych dodatkowych barier są prowadzone równolegle z działaniami mającymi na celu wyhodowanie świń ze zniesioną immunologiczną barierą międzygatunkową - zaznaczył profesor.

Podkreślił, że już samo zniesienie bariery immunologicznej będzie wielkim sukcesem, ponieważ jest ona jednym z najważniejszych czynników uniemożliwiających wykorzystanie genetycznie modyfikowanych świń dla pozyskiwania organów do transplantacji u człowieka.

Interdyscyplinarny projekt badawczy "Wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych świń dla pozyskiwania organów do transplantacji u człowieka" realizowany jest od 2002 roku. Uczestniczy w nim dziesięć zespołów naukowych z całej Polski, reprezentujących takie specjalności jak: biologia molekularna, rozród zwierząt, embriologia, immunologia i chirurgia transplantacyjna. Projekt jest finansowany z budżetu resortu edukacji i nauki.

Pierwszy zmodyfikowany genetycznie knurek, któremu nadano nazwę TG 1154, urodził się we wrześniu 2003 roku w krakowskim Instytucie Zootechniki. Zwierzę posiada wbudowany gen mogący znosić lub osłabiać immunologiczną barierę międzygatunkową świnia-człowiek. Ponieważ cechy zwierzęcia są przekazywane dziedzicznie, knurek po osiągnięciu dojrzałości płciowej stał się założycielem linii transgenicznych świń.

d4a8jkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a8jkh
Więcej tematów