PolskaPierwsi pacjenci w hospicjum w Kielcach prawdopodobnie wiosną

Pierwsi pacjenci w hospicjum w Kielcach prawdopodobnie wiosną

Hospicjum, budowane przez Caritas diecezji kieleckiej, przyjmie pierwszych chorych prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku. W zdobyciu środków na dokończenie przedsięwzięcia ma pomóc wtorkowy koncert charytatywny i aukcja.

Pierwsi pacjenci w hospicjum w Kielcach prawdopodobnie wiosną
Źródło zdjęć: © WP.PL

11.02.2014 | aktual.: 11.02.2014 07:32

Caritas podjęła się budowy hospicjum w Kielcach w 2010 roku. Prace ruszyły jesienią 2011 roku. Placówka powstaje wyłącznie z pieniędzy przekazanych z odpisu 1 proc. podatku przy rozliczeniu PIT, z darowizn, zbiórek publicznych i ofiar składanych na ten cel w parafiach diecezji kieleckiej.

Jak poinformował wicedyrektor kieleckiej Caritas ks. Krzysztof Banasik, aby dokończyć inwestycję, potrzeba jeszcze ok. 1,5 mln zł. - Planujemy uruchomienie pierwszego etapu działalności hospicjum i przyjęcie pierwszych 17 chorych w drugim kwartale bieżącego roku - dodał duchowny.

We wtorek, w Światowym Dniu Chorego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert charytatywny "Serce dla Hospicjum". Wystąpią m.in. Mieczysław Szcześniak i Dariusz Bernatek.

Dochód ze sprzedaży cegiełek, uprawniających do wejścia na koncert oraz z aukcji, która będzie przeprowadzona podczas imprezy, zasili fundusz budowy placówki.

Wśród przedmiotów, które będzie można wylicytować znalazły się m.in. prace lokalnych artystów, historyczne koszulki sportowców z klubu piłkarzy ręcznych Vive oraz reprezentacji Polski z autografami zawodników, a nawet kurs tańca. Dość oryginalnym fantem jest...kaganek oświaty przekazany przez świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzatę Muzoł.

Po zakończeniu budowy w Hospicjum im. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty będą mogły przebywać 44 chore terminalnie osoby. Placówka zapewni im opiekę medyczną, pomocą psychologiczną i opieką duchową. Wsparcie otrzymają też rodziny chorych. Hospicjum ma angażować do pracy m. in. wolontariuszy oraz inicjować kampanie społeczne, ukazujące godność osób starszych i chorych.

Kielce są jedynym miastem wojewódzkim, w którym nie działa stacjonarne hospicjum. W mieście funkcjonuje jeden szpitalny oddział paliatywny przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)