PGE na Kongresie 590: Prowadzimy w zielonej zmianie
Grupa PGE jest jedną z pierwszych firm w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, która podjęła wyzwanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – podkreślał podczas 6. edycji Kongresu 590 Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.
W ciągu najbliższej dekady działalność PGE opierać się będzie na wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł nisko i zeroemisyjnych. Koncern będzie wytwarzał energię wykorzystując farmy wiatrowe, a produkcję ciepła oprze na niskoemisyjnym gazie.
- PGE to już teraz lider produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce. Nakłady inwestycyjne na rozwój zaplanowanych projektów w nadchodzących latach wyniosą setki miliardów złotych – mówi prezes Wojciech Dąbrowski. - Grupa PGE ma unikalne doświadczenie w rozwoju infrastrukturalnych projektów energetycznych, a właśnie te kompetencje będą niezbędne w realizacji inwestycji napędzających transformacje energetyczną. Nasz dorobek i zgromadzona wiedza o wytwarzaniu zielonej energii pozwalają na odegranie na Polskim rynku roli kluczowego podmiotu.
Kongresu 590_Polska Grupa Energetyczna S.A.
Prowadzimy w zielonej zmianie
Prezes PGE przekonuje, że dążąc do zeroemisyjności oraz wytwarzając coraz więcej zielonej energii firma będzie wypełniać opiekuńczą rolę wobec klientów. Stąd pomysł PGE na nowe hasło marki "PGE: Prowadzimy w zielonej zmianie".
- Będziemy naszym klientom, tak jak dotychczas, dostarczać energię po konkurencyjnych cenach, a także służyć wiedzą, pomocą i profesjonalnym doradztwem. Tworzymy atrakcyjne oferty produktowo-usługowe oraz zapewniamy niezawodne usługi dystrybucyjne, umożliwiające rozwój m.in. fotowoltaiki prosumenckiej i magazynowania energii – zapewnia prezes Dąbrowski, który podczas Kongresu 590 przedstawił największe wyzwania strategicznego energetycznego koncernu.
Offshore
Jako największy krajowy producent energii elektrycznej PGE wspólnie z duńską firmą Ørsted wybuduje na Morzu Bałtyckim Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW, która dostarczy już w 2026 r. energię elektryczną do polskich domów.
We wczesnych latach 30-tych PGE odda do użytku kolejny 1 GW mocy w tej technologii.
Strategiczny cel to osiągnięcie co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej do 2040 roku.
Onshore
Grupa PGE jest liderem w produkcji energii z wiatru na lądzie. Koncern w 2020 r. zwiększył o 20 proc. moc zainstalowaną w lądowych farmach wiatrowych, osiągając już blisko 700 MW.
Do 2030 r. PGE wybuduje dodatkowy 1 GW mocy w tej technologii osiągając ok. 1,7 GW mocy w lądowej energetyce wiatrowej.
Firma dysponuje również zamrożonymi projektami o mocy ok. 150 MW, których realizacja będzie możliwa po zapowiadanej liberalizacji ustawy odległościowej.
Ciepłownictwo
PGE jest obecnie największą firmą w branży ciepłowniczej w Polsce. Prace projektowe zmierzające do zamiany węgla na gaz w wielu zakładach rozpoczęły się już w 2018 r. W latach 2023-2024 praktycznie we wszystkich lokalizacjach zostaną oddane do eksploatacji instalacje, które spowodują całkowite lub znaczące odejście od paliwa węglowego.
Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE, do roku 2030 zaplanowano budowę 1000 MW nowych mocy elektrycznych w kogeneracji, zapewniającej duże korzyści środowiskowe, przy nie mniej istotnych korzyściach ekonomicznych.
Magazynowanie
Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii.
W grudniu 2020 r. Grupa PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. To pierwsza inwestycja, będąca odpowiedzią na konkretne i stale rosnące potrzeby odbiorców PGE, związane z poprawą jakości dostarczania energii elektrycznej oraz zapewnieniem zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych.
Docelowo, do 2030 roku firma zamierza wybudować magazyny energii o łącznej mocy 800 MW.
Kolejnym projektem - otwartym w lipcu 2021 r. - jest inwestycja na Górze Żar. Aktualnie Grupa PGE posiada 2 magazyny energii. Pracuje też nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy ok. 200 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie.
Fotowoltaika
Grupa PGE realizuje program budowy kolejnych elektrowni słonecznych. Do 2030 roku planuje posiadanie 3 GW w tej technologii
Obecnie koncern posiada 5 farm PV i dysponuje gruntami o powierzchni 2500 ha pozwalającymi na realizację inwestycji o łącznej mocy blisko 2 GW.
- Transformacja energetyczna i łączące się z nią zmiany to oczywiście olbrzymie wyzwanie. Tylko do 2030 r. na inwestycje przeznaczymy 75 mld zł. Kolejne projekty to następne setki miliardów złotych. Zmieniamy się – to jest proces, który już trwa – podsumowuje prezes Wojciech Dąbrowski.
WP Wiadomości na: