Trwa ładowanie...
d1ukwlj
d1ukwlj

PE w obronie zwalnianych pracowników

Pracodawcy, którzy zamierzają zwolnić pracowników, będą zobowiązani wcześniej ich o tym poinformować, aby ci mieli czas na konsultacje i negocjowanie swojego zatrudnienia. To prawo pracownicze zapewnia przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa, która będzie obowiązywać we wszystkich państwach Piętnastki.
Share
d1ukwlj

Przyjęta dyrektywa ma chronić pracowników przed nagłym, niespodziewanym zwolnieniem z pracy wynikającym z restrukturyzacji zakładów lub przeniesieniu firmy do innego kraju.

Po kilku spektakularnych zamknięciach fabryk w Belgii i we Francji, które stanowiły całkowite zaskoczenie dla pracowników, Unia Europejska postanowiła ustanowić przepisy, które nie dopuszczą do zaistnienia podobnych sytuacji.

Kraje Piętnastki zobowiązane zostały do wprowadzenia regulacji prawnych, które nałożą na pracodawców obowiązek stałego informowania załóg o sytuacji przedsiębiorstwa, jak również o planach restrukturyzacji i zbiorowych zwolnień.

Właściciele zobowiązani zostaną do podjęcia dialogu i negocjacji w celu osiągnięcia kompromisowego rozwiązania. Pracownicy - podkreśla dyrektywa - mają pełne prawo do otrzymania wyczerpujących informacji oraz czasu na przekwalifikowanie zawodowe.(iza)

d1ukwlj

Podziel się opinią

Share
d1ukwlj
d1ukwlj
Więcej tematów