Pawlak po expose Tuska: współpraca koalicjantów jest dobra

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział komentując expose Tuska, że zawarte w nim propozycje dotyczące kwestii gospodarczych i prorodzinnych pochodzą od ministrów PSL. To - jak zaznaczył wicepremier - świadczy o dobrej współpracy koalicjantów.

Prezes PSL był gościem warmińsko-mazurskiego zjazdu delegatów tej partii. Wybrali oni posła PSL Stanisława Żelichowskiego na szefa struktur regionalnych.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicepremier Pawlak w wystąpieniu Tuska pojawiły się propozycje gospodarcze oraz kwestie dotyczące polityki prorodzinnej, które pochodzą z ministerstw kierowanych przez polityków PSL.

To świadczy - zdaniem Pawlaka - że "współpraca (między PO i PSL) jest bardzo pożyteczna,bo propozycje ministrów PSL są wprowadzane do programu działań rządu".

- To w wystąpieniu pana premiera było bardzo widoczne - powiedział Pawlak.

Jak podkreślił wicepremier, szef rządu wśród kwestii gospodarczych uwzględnił propozycje ministerstwa gospodarki m.in. dotyczące poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw.

Jak wymienił wicepremier chodzi o wprowadzenie podatku VAT-u kasowego, który daje możliwość płatności tego podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. Chodzi także o zmniejszenie obowiązków informacyjnych ciążących na przedsiębiorcach oraz o lepszą dostępność do interpretacji przepisów prawa stosowanych przez ZUS, KRUS i NFZ.

Jak dodał Pawlak kolejną propozycją jest stworzenie funduszu inwestycyjnego, w którym uwzględniono sugestie PSL. Pieniądze z tego funduszu miały by być kierowane nie tylko na duże projekty. Fundusz ten miałby dokapitalizować długoterminowymi papierami wartościowymi banki spółdzielcze, które mogłyby zwiększyć finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak zaznaczył Pawlak elementy polityki prorodzinnej, które przygotowało ministerstwo pracy dotyczą wsparcia rodzin w systemie podatkowym, tak by preferencje i ulgi były adresowane do mających niższe zarobki, a nie do tych o wysokich dochodach.

Według wicepremiera program "Inwestycje Polskie" to "przykład inżynierii finansowej zaczerpniętej z sektora prywatnego, gdzie aktywa bywają angażowane w całej rozciągłości".

- Wykorzystuje się akcje i udziały, by na ich bazie kreować płynność i finansować nowe projekty. Ministerstwo Skarbu Państwa wykazuje aktywność i to jest zmiana epokowa, bo koledzy z PO wcześniej promowali idee bardziej pasywnego państwa, gdzie występowało ono w roli "nocnego stróża"- dodał.

Według niego "teraz w obliczu wyzwań kryzysowych jest to dobry kierunek, by angażować państwo w projekty, które mogą mieć znaczenie rozwojowe". Chodzi o to jak dodał, by "aktywa w postaci akcji spółek notowanych na giełdzie pracowały podwójnie". Według niego rynek kapitałowy będzie wówczas mocniejszy i będzie rozwijał sektor usług finansowych.

W piątek Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Przyjął też informację premiera, w której zapowiedział on wydłużenie urlopu macierzyńskiego, program "Inwestycje polskie", inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)