Trwa ładowanie...
d4i4gvu
mf
24-06-2006 16:24

Paweł Wojciechowski nowym ministrem finansów

Paweł Wojciechowski ma 46 lat. Od 1 marca br. jest doradcą w Kancelarii Premiera.

d4i4gvu
d4i4gvu

W ciągu ostatnich trzech lat związany był umowę o dzieło z firmą doradztwa inwestycyjnego Kouri Capital. Od listopada 2005 jest członkiem rady nadzorczej Zakładów Chemicznych Police.

Od lipca 1999 r. do lipca 2005 był prezesem zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska. Do PTE Allianz przyszedł z PBK Atut Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, gdzie był prezesem i dyrektorem inwestycyjnym od maja 1996 do czerwca 1999.

Przedtem od marca 1995 do listopada 1996 był prezesem zarządu Polskiej Grupy Zarządzania Funduszami, od lutego 1995 do listpada 1996 - dyrektorem oddziału - Zarządzanie Funduszami - w Polskim Banku Rozwoju.

Do bankowości przyszedł z Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, gdzie był doradcą w latach 1992-1994.

d4i4gvu

Wcześniej (w latach 1989-1991) był analitykiem w Center for Regional Economic Issues w Cleveland (USA), asystentem w Weatherhead School of Management w Cleveland (1989-1991), nauczycielem akademickim w John Carroll University (Ohio, USA, w latach 1988-1989) i konsultantem w Davies Can Co.(Ohio, USA, w latach 1987-1988).

Studiował na wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS, ukończył studnia na John Carroll University i na Case Western Reserve University w Cleveland. Zrobił doktorat z nauk technicznych w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (w 1994 r.), skończył też studia podyplomowe z rachunkowości zarządczej na SGH (w 1999 r).

Jest autorem i współautorem m.in. podręczników "Regionalne Fundusze Inwestycyjne", "Fundusze Inwestycyjne", "Initial Public Offerings in Poland" oraz "Opcje i Kontrakty Terminowe".

Zna angielski, francuski, hiszpański, rosyjski oraz w stopniu podstawowym - niemiecki.

d4i4gvu

Dr Wojciechowski na rynku finansowym znany jest m.in. z poglądu, że składki w otwartych funduszach emerytalnych (OFE)
są pieniędzmi prywatnymi. W jednym z wywiadów prasowych w 2003 r. mówił, że prywatność środków zgromadzonych w OFE jest oczywista, powołując się na opinię prof. Michała Kuleszy, który dowodził, że OFE nie są podmiotami prawa publicznego. Zwracał uwagę, że nie jest przewidziana żadna prawna możliwość zwrotu tych środków, np. do budżetu lub ZUS-u.

Paweł Wojciechowski krytykował opóźnienia w przesyłaniu przez ZUS zaległych składek do funduszy emerytalnych.

Postulował zaspokojenie popytu funduszy emerytalnych na akcje przez zwiększenie podaży spółek na giełdzie lub dopuszczenie większych zagranicznych inwestycji OFE. Był również zainteresowany - jako prezes PTE Allianz - konsolidacją na rynku funduszy emerytalnych.

Kiedy powstawał TFI Atut (potem kupiony przez bank PBK), było to pierwsze TFI, które wprowadziło wysokie - wówczas - minimalne pierwsze wpłaty do funduszu wynoszące 1 tys. zł. Wojciechowski wyjaśniał, że koszty zarządzania niewielkimi składkami zmniejszają opłacalność inwestycji.

d4i4gvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i4gvu
Więcej tematów