Trwa ładowanie...
d276oh1

Patrole muzułmanów strzegą katolickich kościołów

Przed Świętami Bożego Narodzenia na wyspie Mindanao (południowe Filipiny) muzułmanie stanowiący większość jej ludności tworzą ochotnicze patrole, aby ochraniać kościoły katolickie przed ewentualnymi napadami islamskich fanatyków religijnych.

d276oh1
d276oh1

W ostatni tydzień adwentu patrole obywatelskie pilnowały kościołów, a katolicy ustawili przed świątyniami dla ich członków stoły zastawione świątecznymi potrawami.

Na Mindanao, które w odróżnieniu od większości terytorium Filipin, gdzie katolicy stanowią 80% ludności, jest głównie zamieszkane przez wyznawców islamu, wzmogła się od kilku lat aktywność partyzantki muzułmańskiej. 4 marca 2003 roku w zamachu bombowym na lotnisku w Davao zginęło 21 osób, a 145 zostało rannych.

W dniach poprzedzających tegoroczne Boże Narodzenie muftiowie muzułmańscy w wielu prowincjach Mindanao, m.in. w Południowym Lanao, w Maguindanao, Sulu i Tawi-Tawi, ogłosili z okazji chrześcijańskich świąt okolicznościowe fatwy - przypominają w nich, że Mahomet zabronił stosowania terroru i sam zapewniał chrześcijanom ochronę i swobodę wyznawania ich wiary.

Obiecałem im (ludności chrześcijańskiej) taką samą ochronę, jak muzułmanom i wezwałem wyznawców islamu i chrześcijan do okazywania sobie nawzajem szacunku w sprawach ich religii - powiedział burmistrz dzielnicy Shariff Kabunsuan w mieście Maguindanao, Sukarno Utto.

d276oh1

Zgodnie z miejscową tradycją, katolicy filipińscy przez cały tydzień poprzedzający Wigilię Bożego Narodzenia uczestniczą codziennie o godzinie czwartej po południu w mszach świętych odprawianych we wszystkich kościołach. Władze na Mindanao zorganizowały specjalne patrole policyjne dla ochrony bezpieczeństwa chrześcijańskiej mniejszości, z którymi współdziałają cywilne patrole ochotnicze.

Nawiązując do napaści na chrześcijan w przeszłości szef policji na Mindanao Willy Dangane oświadczył w piątek, że inicjatywy cywilne są bardzo pożyteczne. Chociaż policja robi wszystko, co w jej mocy, wciąż potrzebuje wsparcia ze strony obywateli, jeśli ma zapewnić pokój i ład".

d276oh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d276oh1
Więcej tematów