Trwa ładowanie...
02-10-2014 13:05

Patrioty z polskimi podzespołami

Polscy inżynierowie zbudują sieciocentryczny system łączności do zmodernizowanej wersji przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. Ich producent, koncern Raytheon, zlecił opracowanie wojskowych routerów bydgoskiej firmie Teldat. Polskie urządzenia trafią do armii dwunastu państw, które mają w wyposażeniu Patrioty - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Share
Patrioty z polskimi podzespołamiŹródło: US DoD via PZ
d1v0oox

Amerykanie zlecili bydgoskiej firmie Teldat zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie wojskowych routerów pracujących w technologii IPv6. Teldat ma także stworzyć oprogramowanie do zarządzania nimi.

Daniel J. Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems, producenta Patriotów, podkreślał, że router, który powstanie w Polsce, to jeden z najważniejszych podzespołów, jaki będzie wymieniany w zestawach podczas ich modernizacji.

Teldat jest już kolejną polską firmą, która ma się zająć opracowaniem strategicznego podzespołu do Patriotów. Kilka miesięcy temu Raytheon zlecił spółce PIT-Radwar, wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Obronnego, zaprojektowanie nowej anteny do identyfikacji swój-obcy. Ma ona być przeznaczona do zmodernizowanej wersji amerykańskich zestawów rakietowych i jest jednym z jego kluczowych podzespołów.

d1v0oox

Równie - jeśli nie bardziej - strategiczne znaczenie mają urządzenia, które stworzą polscy inżynierowie z Bydgoszczy. Umożliwią one zbudowanie sieciocentrycznej łączności pomiędzy zestawami rakietowymi Patriot.

Umowa może być sukcesem polskiej zbrojeniówki, bo Patrioty użytkowane są aż przez dwanaście państw. - Teldat, wytwarzając router w wersji wojskowej, zyska dostęp do rynków eksportowych w postaci naszych klientów na całym świecie - podkreśla Daniel J. Crowley. Żadna ze stron nie ujawnia wartości kontraktu.

Raytheon prowadzi ostatnio w Polsce bardzo aktywną działalność, gdyż firma jest zainteresowana sprzedażą naszej armii swoich rakiet, które oprócz pocisków Aster 30 proponowanych przez konsorcjum EUROSAM, zakwalifikowane zostały do końcowej fazy postępowania przetargowego programu Wisła. Która z firm dostarczy armii zestawy rakietowe średniego zasięgu, okaże się w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski, polska-zbrojna.pl

d1v0oox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v0oox
d1v0oox
Więcej tematów