Trwa ładowanie...
d1zibku

Patriarcha Aleksij II o ewentualnej wizycie papieża w Rosji

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksij II powtórzył w niedzielę, że wizyta papieża w Rosji będzie rozważana, pod warunkiem, że wszystkie przeszkody, utrudniające stosunki między Kościołem prawosławnym i katolickim zostaną usunięte. Jednocześnie wyraził opinię, że Watykan nie wywiązuje się z zobowiązań przyjętych na Soborze Watykańskim II wobec Kościoła prawosławnego, szczególnie na Ukrainie.

d1zibku
d1zibku

Cytowany przez agencję Interfax Aleksij II powiedział, że sytuacja wyznawców prawosławia na zachodniej Ukrainie, dokąd papież Jan Paweł II udaje się z wizytą w końcu czerwca, jest główną przeszkodą w rozwoju stosunków między Kościołem prawosławnym i katolickim.

Patriarcha zarzucił ukraińskim grekokatolikom, że na początku lat 90. zniszczyli trzy prawosławne diecezje na zachodniej Ukrainie oraz wspomniał o podejmowanych przez katolików próbach nawracania wyznawców prawosławia.

Rosyjski Kościół prawosławny jest przeciwny podróży Jana Pawła II na Ukrainę, żąda jej odwołania.

Na Ukrainie działają trzy odłamy prawosławia: oprócz kanonicznej i największej, jeśli chodzi o liczbę parafii, Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, jest też Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Dwie ostatnie nie są przeciwne wizycie Jana Pawła II.

Papież ma odwiedzić Ukrainę między 23 a 27 czerwca. (aso)

d1zibku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zibku
Więcej tematów