Trwa ładowanie...
d1cjpyh

Partie polityczne o uchyleniu immunitetu Leppera

Klub Unii Pracy będzie głosował za uchyleniem immunitetu poselskiego Andrzeja Leppera - zapowiedział polityk tej partii Janusz Lisak. Nie ma tutaj cienia wątpliwości - oświadczył.

d1cjpyh
d1cjpyh

O zgodę na pociągnięcie Leppera do odpowiedzialności karnej wystąpiła w czwartek do Sejmu minister sprawiedliwości-prokurator generalny Barbara Piwnik.

Lisak powiedział, że w sprawie immunitetu Leppera nie ma na razie oficjalnego stanowiska klubu Unii. Jego zdaniem, uchylenie immunitetu jest jednak konieczne po to, by strona narażona na szwank przez niego mogła dochodzić swoich praw w sposób otwarty.

Lider Platformy Obywatelskiej Maciej Płażyński zapowiedział, że jego klub opowie się za uchyleniem immunitetu posłowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi.

Zagłosujemy za uchyleniem immunitetu Andrzejowi Lepperowi, ponieważ pomówienia powinny być możliwie szybko rozstrzygane przez sąd - powiedział. Jest to w interesie nie tylko pomówionych, ale też w interesie publicznym.

d1cjpyh

Lider Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński zapowiedział, że jego klub prawdopodobnie zagłosuje za uchyleniem immunitetu szefa Samoobrony Andrzeja Leppera. Prawdopodobnie będziemy głosowali za uchyleniem immunitetu Lepperowi, ale jednocześnie będziemy chcieli dokładnie poznać szczegóły postępowania przygotowawczego w tej sprawie - powiedział Kaczyński.

Kaczyński zwrócił uwagę, że dotychczas politycy "ścigali" sprawy pomówień z oskarżenia prywatnego. Ja sam tak robiłem i nie pamiętam, żeby prokurator za mnie działał - stwierdził.

Według lidera PiS, prokuratura zadziałała tu niezwykle szybko, zwłaszcza porównując to z wcześniejszą powolnością działania wymiaru sprawiedliwości wobec Leppera.

Szef klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia uważa, że Andrzej Lepper powinien zrzec się immunitetu, w przeciwnym wypadku bardzo poważnie trzeba będzie rozważyć poparcie wniosku o jego uchylenie.

d1cjpyh

Pan Lepper powinien zrezygnować z immunitetu - jest to przecież człowiek honoru; gdy pewne wydarzenia się działy, zdawał sobie sprawę, że podejmuje się pewnego rodzaju kontrowersyjnej akcji, która może różnie się skończyć - skomentował wniosek Barbary Piwnik Jaskiernia.

Jaskiernia dodał, że jego zdaniem gdyby Lepper nie zrezygnował z immunitetu, to trzeba będzie bardzo poważnie rozważyć poparcie wniosku o jego uchylenie.

Zapowiedział, że klub SLD rozpatrzy ten wniosek stosownie do istniejących procedur.

d1cjpyh

W tej fazie mogę wyrazić tylko pogląd przewodniczącego klubu, że logicznym będzie zrobienie wszystkiego, co będzie sprzyjało wyjaśnieniu tej sprawy do końca - powiedział Jaskiernia.

Szef klubu PSL Marek Sawicki powiedział, że ludowcy będą dopiero dyskutowali nad stanowiskiem wobec wniosku o uchylenie immunitetu Andrzejowi Lepperowi. On sam natomiast będzie za uchyleniem immunitetu szefowi Samoobrony.

Jak pan Andrzej Lepepr pytał mnie, jak ja się zachowam, to odpowiedziałem krótko: nie mogę pozwolić sobie na to, żeby czołowy polityk, szef Samoobrony, trwał pod jakimkolwiek zarzutem. Stąd też, będę za tym, żeby panu Andrzejowi Lepperowi umożliwić pełne oczyszczenie jego dobrego imienia - powiedział Sawicki w czwartek.

d1cjpyh

Zaznaczył, że wielokrotnie mówił, iż jeśli będą wnioski prokuratorskie w stosunku do posłów, to niezależnie od tego z jakiego ugrupowania będą, to będzie głosował za uchyleniem immunitetu.

Sawicki powiedział, że na posiedzeniu klubu będzie namawiał kolegów do zagłosowania za uchyleniem immunitetu Lepperowi. Dodał, że nie sądzi, aby Sejm zgodził się na to, by Lepper nadal chroniony był immunitetem.

Antoni Macierewicz (LPR) uważa, że wniosek minister sprawiedliwości o zgodę Sejmu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa Samoobrony Andrzeja Leppera to interwencja groźna dla demokracji.

d1cjpyh

Jeśli nie ma dowodów na popełnienie jakichś zbrodni przez pana Leppera, to nie należy żądać zniesienia immunitetu w związku ze sprawami, które są podnoszone w ramach obowiązków poselskich na posiedzeniu Sejmu, z mównicy sejmowej - powiedział w czwartek rzecznik prasowy LPR Antoni Macierewicz zastrzegając, że jest to jego indywidualne zdanie - klub LPR nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Według Macierewicza, poseł musi być wolny w swoich wypowiedziach sejmowych, a interwencja prokuratora generalnego w sprawie immunitetu Leppera może być na przyszłość dla demokracji groźna. (aka, as)

d1cjpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjpyh
Więcej tematów