Trwa ładowanie...
18-03-2015 05:58

Partia Likud premiera Benjamina Netanjahu wygrała w wyborach parlamentarnych

Konserwatywny blok Likud premiera Benjamina Netanjahu wygrał wtorkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu, zdobywając 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie - podały izraelskie media po przeliczeniu przez komisję wyborczą 99 proc. głosów.

Partia Likud premiera Benjamina Netanjahu wygrała w wyborach parlamentarnychŹródło: PAP/EPA, fot: TALI MAYER
dpgjkd9

Kierowany przez Isaaka Herzoga centrolewicowy Blok Syjonistyczny uzyskał 24 mandaty, a pozycja trzeciej siły politycznej w parlamencie przypadła sojuszowi partii arabskich - 14 mandatów. Herzog pogratulował już zwycięstwa Netanjahu.

Rozmowy ws. nowego rządu

Wynik wyborczy Likudu jest lepszy niż oczekiwano, dając 65-letniemu Netanjahu poważne szanse na czwartą kadencję w charakterze szefa rządu. Jak pisze agencja AP, wydaje się możliwa koalicja Likudu z sojuszniczymi ugrupowaniami prawicowymi i religijnymi.

Zarówno Netanjahu, jak i Herzog odrzucają na razie możliwość utworzenia "wielkiej koalicji" swych ugrupowań, czego zwolennikiem jest prezydent Izraela Reuwen Riwlin. - Jestem przekonany, że tylko rząd jedności może zapobiec szybkiemu rozpadowi izraelskiej demokracji i nowym wyborom - powiedział szef państwa dziennikowi "Haarec", komentując wyniki głosowania.

dpgjkd9

Netanjahu zaprosił w środę możliwych partnerów koalicyjnych na rozmowy w sprawie formowania rządu, zapowiadając, że chce zakończyć ten proces w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Czwartą najsilniejszą frakcję utworzy w Knesecie centrowe ugrupowanie Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jaira Lapida, mające 11 deputowanych. O jedno miejsce mniej zdobyła domagająca się większego egalitaryzmu społecznego partia My Wszyscy (Kulanu). Ponadto 8 miejsc w parlamencie obsadzi religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom (Ha-Bajit Ha-Jehudi).

Netanjahu czwarty raz premierem

Associated Press przewiduje, że prawdopodobna czwarta kadencja Netanjahu na czele gabinetu, w tym trzecia z rzędu, zapowiada problemy dla znajdującego się w impasie bliskowschodniego procesu pokojowego i może przyczynić się do dalszego zaostrzenia relacji między Izraelem a USA.

AP przypomina, że w ostatniej fazie kampanii Netanjahu "głosił twarde poglądy, które poróżniły go ze społecznością międzynarodową"; mówił m.in., że dopóki będzie premierem, nie będzie państwa palestyńskiego. Wygłosił też przemówienie w zdominowanym przez Republikanów Kongresie, bez zaproszenia Białego Domu, w którym skrytykował negocjowane przez USA porozumienie atomowe z Iranem.

dpgjkd9

Frekwencja we wtorkowych wyborach w Izraelu wyniosła 71,8 proc. i była najwyższa od 1999 roku.

Zobacz także: Wybory w Izraelu

dpgjkd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpgjkd9
Więcej tematów