ŚwiatPapież ustanowił 4 diecezje w Rosji

Papież ustanowił 4 diecezje w Rosji

Mimo sprzeciwu Patriarchatu Moskiewskiego, papież Jan Paweł II podniósł do rangi diecezji dotychczasowe 4 administracje apostolskie na terenie Federacji Rosyjskiej, utworzone na początku lat 90. Informując o tej decyzji Watykan podkreślił w poniedziałek, że prawosławni cieszą się wolnością religijną w krajach katolickich.

Chodzi o decyzję natury administracyjnej, podyktowaną potrzebą lepszej opieki duszpasterskiej nad katolikami w Rosji - wyjaśnił rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Joaquin Navarro-Valls. Dodał, że troska, jaką się kierowano, niczym nie różni się od troski Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o swoich wiernych za granicą.

Katolicy w Rosji mają teraz taką samą organizację i opiekę, jak mieszkający na Zachodzie rosyjscy prawosławni - podkreślił Navarro-Valls.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomniał, że instytucje katolickie od lat wspierają materialnie Rosyjski Kościół Prawosławny (np. organizacja "Kirche in Not" - Kościół w potrzebie - przekazała rosyjskim prawosławnym w ostatnich 10 latach 17 mln dolarów). Rzecznik zauważył też, że władze w Moskwie nie sprzeciwiły się reorganizacji Kościoła katolickiego w Rosji.

W oddzielnej nocie przypomina się, że obecna struktura Kościoła katolickiego w Rosji istniała przed rewolucją. Odpiera się raz jeszcze zarzut prozelityzmu, podkreślając, że obecny przyrost liczby katolików w Federacji Rosyjskiej nie odbywa się kosztem prawosławia, ponieważ nowi katolicy pochodzą ze środowisk tradycyjnie dalekich od religii - napisano w dokumencie.

Decyzja Watykanu oddala możliwość przyjazdu do Rosji papieża Jana Pawła II. To krok nieprzyjazny naruszający nasze interesy - powiedział przedstawiciel rosyjskiej cerkwi prawosławnej Igor Wyżanow. Jego zdaniem, Kościół katolicki nigdy nie był tradycyjną religią w Rosji, a jedynie próbuje prowadzić działalność misyjną wśród już ochrzczonych prawosławnych.

Według rosyjskich katolików, decyzja Jana Pawła II ma ściśle organizacyjny charakter, a stworzenie diecezji świadczy o stabilnym rozwoju religii w Rosji.

W Rosji mieszka ok. 800 tys. katolików.(miz)

watykanrosjakatolicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)