Trwa ładowanie...
d1s819n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież przeciwko karze śmierci i dożywociu - jej "ukrytej formie"

Papież Franciszek zaapelował o zniesienie kary śmierci na świecie. Podczas spotkania z delegacją międzynarodowego stowarzyszenia prawa karnego mówił, że dożywocie to "zakamuflowana kara śmierci", a najwyższy więzienny rygor można uznać za "tortury".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Andreas Solaro)
d1s819n

W przemówieniu papież skierował apel o poprawę warunków w więzieniach, w poszanowaniu - jak dodał - "ludzkiej godności". Podkreślił, że niekiedy torturą staje się osadzenie w więzieniu o najwyższym rygorze, gdzie skazani nie mają żadnych możliwości kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Takie "okrucieństwo" - stwierdził - jest "dodatkowym bólem" pobytu w więzieniu.

Franciszek uznał za tortury także porywanie ludzi oraz nadużycia, do jakich dochodzi w zakładach karnych, tajnych więzieniach, "współczesnych obozach koncentracyjnych", ośrodkach dla nieletnich i szpitalach psychiatrycznych.

- Takim nadużyciom - oświadczył - można położyć kres tylko dzięki stanowczemu zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej na rzecz uznania wyższości godności człowieka ponad wszystkim.

d1s819n

Papież wystąpił przeciwko prewencyjnemu osadzaniu w więzieniu i powiedział, że jest to "przyspieszenie kary", która wyprzedza wyrok skazujący. Czasem - zauważył - "nadużywa się" jej w przypadku mniej lub bardziej uzasadnionych podejrzeń i wtedy stanowi ona "współczesną formę nielegalnej i ukrytej kary".

- Ostrożność w stosowaniu kary musi być zasadą, na której oparty powinien być cały system karny - uważa Franciszek. Zwrócił uwagę na istniejące jego zdaniem w społeczeństwach zjawisko szukania "kozłów ofiarnych" i "umyślnego kreowania wrogów". Dlatego w jego opinii sędziowie powinni być wolni od "nacisków ze strony mediów, polityków pozbawionych skrupułów i pobudek zemsty, które szerzą się w społeczeństwie".

Zaapelował następnie o stanowcze zwalczanie korupcji. - Jej formami, które trzeba ścigać z największą surowością, są te powodujące poważne szkody społeczne, zarówno ekonomiczne, jak i socjalne.

Wymienił wśród nich oszustwa przeciwko administracji publicznej oraz blokowanie wymiaru sprawiedliwości. Nie można - oświadczył - poprzestawać na łapaniu "płotek".

d1s819n

Konieczne jest w opinii papieża ujawnianie szkód wynikających z korupcji, która - jak skonstatował - jest czasem wręcz czymś "naturalnym" i "zwyczajową praktyką" przy transakcjach i przetargach.

Franciszek powiedział też: - Niektóre formy przestępczości popełnione przez osoby prywatne poważnie ranią godność ludzi i dobro wspólne. Wielu z nich nie można by popełnić bez współudziału, aktywnego lub biernego, władz publicznych - dodał. W tym kontekście mówił o handlu żywym towarem oraz dramacie miliarda ludzi znajdujących się w "pułapce absolutnego ubóstwa" i nazwał je "zbrodniami przeciwko ludzkości".

W obszernym przemówieniu znalazł się też apel do władz państw o to, by nie wymierzano kar dzieciom, a także o specjalne traktowanie ludzi starszych.

d1s819n

Podziel się opinią

Share

d1s819n

d1s819n
Więcej tematów