Trwa ładowanie...
d33a6pk

Papież na Nowy Rok: słowa mocy, odwagi i nadziei

W obchodzonym przez Kościół w Nowy Rok Światowym Dniu Pokoju papież Franciszek odprawił mszę w Watykanie. Do wiernych skierował na początku nowego roku słowa pełne mocy, odwagi i nadziei. Mówił o panującym na świecie pragnieniu sprawiedliwości i pokoju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA)
d33a6pk

47. Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest pod hasłem "Braterstwo podstawą i drogą do pokoju".

Podczas mszy w bazylice świętego Piotra, Franciszek przywołał słowa starożytnej modlitwy: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem".

"To słowa mocy, odwagi i nadziei. Nie jest to nadzieja iluzoryczna, oparta na kruchych ludzkich obietnicach. Nie jest to też nadzieja naiwna, wyobrażająca sobie, że przyszłość będzie lepsza tylko dlatego, że jest przyszłością" - powiedział. Zwrócił uwagę, że słowa te mają szczególne znaczenie na początku nowego roku.

d33a6pk

Powodem nadziei, podkreślił papież, jest Boże błogosławieństwo, zawierające największe życzenie, życzenie Kościoła dla każdego z wiernych.

Swe rozważania Franciszek poświęcił następnie szczególnemu znaczeniu pobożności maryjnej w wierze chrześcijańskiej. Przypomniał, że po soborze w Efezie, gdzie zdefiniowano boskie macierzyństwo Maryi, wkrótce potem w Rzymie została zbudowana bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), pierwsze sanktuarium maryjne całego Zachodu.

- Maryja jest zawsze obecna w sercu i pobożności, a przede wszystkim na drodze wiary ludu chrześcijańskiego - mówił papież. - Nasza droga wiary jest tą samą, co droga Maryi. Dlatego czujemy, że jest nam Ona szczególnie bliska - dodał.

Franciszek podkreślił: "Matka Boża miała udział w naszej rzeczywistości, musiała chodzić tymi samymi drogami, po których my chodzimy, czasami trudnymi i ciemnymi".

Papież powiedział, że droga wiary jest nierozerwalnie złączona z Maryją, która stała się źródłem nadziei i prawdziwej radości.

- Jej zawierzamy naszą drogę wiary, pragnienia naszego serca, nasze potrzeby, potrzeby całego świata, a zwłaszcza głód i pragnienie sprawiedliwości, pokoju i Boga - powiedział papież na zakończenie homilii.

d33a6pk

Podziel się opinią

Share
d33a6pk
d33a6pk
Więcej tematów