Trwa ładowanie...

Panda urodziła trojaczki, wszystkie żyją

W Kantonie na południu Chin panda Juxiao urodziła trojaczki. Wszystkie młode żyją. Jest to czwarty w historii przypadek narodzin trojaczków pandy wielkiej w niewoli i pierwszy, w którym żadne z młodych nie zmarło wkrótce po urodzeniu.

Share
Panda urodziła trojaczki, wszystkie żyją
Źródło: AFP, Fot: CHIMELONG GROUP
d40l4sz

O "cudownych narodzinach" oficjalnie poinformowali na konferencji prasowej pracownicy ogrodu zoologicznego Changlong, gdzie trojaczki przyszły na świat.

Pandy urodziły się nad ranem 29 lipca. Różowe młode wciąż przebywają w inkubatorach, pod stałą obserwacją ekspertów, ale wszystko wskazuje na to, że przeżyją. Karmią je pracownicy parku. Po porodzie matka była zbyt wycieńczona, by się nimi zajmować, ale również ona stopniowo dochodzi do siebie.

d40l4sz

Pandy wielkie, nazywane w Chinach "skarbem narodowym", wyjątkowo niechętnie rozmnażają się w niewoli. W połączeniu z wysoką śmiertelnością młodych, stawia to ciężkie zadanie przed naukowcami starającymi się ratować ten wymierający gatunek. Na świecie pozostało jeszcze tylko około 2000 pand wielkich, z czego na wolności żyje około 1600, a 370 mieszka w ogrodach zoologicznych i ośrodkach badawczych, głównie w Chinach.

- Trojaczki to marzenie wszystkich ludzi zajmujących się pandami - powiedział dziennikarzom dyrektor Chińskiego Centrum Badań i Ochrony Pandy Wielkiej Zhang Heping (Dżang Heping), nie kryjąc wzruszenia. Jak dodał, kluczowe dla przeżycia młodych pand są przeważnie pierwsze dni po urodzeniu. Jeżeli przetrwają pierwsze trzy doby, statystyczna szansa, że przeżyją, wynosi 70 proc. Urodzone w Kantonie trojaczki mają już dwa tygodnie, co daje im 95-procentową szansę na przeżycie - ocenił.

- Jest to kamień milowy w hodowli pandy wielkiej - powiedział pracownik parku Changlong Robert Xiong, wskazując, że nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by wszystkie urodzone przez pandę wielką trojaczki utrzymały się przy życiu równie długo. W ubiegłym roku spośród trójki młodych urodzonych przez pandę Jiaozi z ośrodka badań w Chengdu w Syczuanie naukowcom udało się uratować tylko jedno.

Urodzone w Kantonie trojaczki nie mają jeszcze imion. Jak wyjaśnił rzecznik parku Martin Zheng (Dżeng), otrzymają je dopiero za miesiąc. Imiona dla młodych pand zostaną wybrane spośród propozycji nadsyłanych przez ludzi. - Panda jest skarbem narodowym, więc wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaproponowania imion dla nich - powiedział.

Imię ich matki - Juxiao - oznacza "uśmiech chryzantemy".

Choć zajmujący się młodymi pandami eksperci znają już ich płeć, nie została ona podana do publicznej wiadomości, gdyż ogród zoologiczny planuje urządzić w związku z tym ogólnokrajowy konkurs.

d40l4sz

Podziel się opinią

Share
d40l4sz
d40l4sz
Więcej tematów