Trwa ładowanie...

Palce Polaka i wicepremiera przykuły uwagę świata

Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się z Piotrem Górskim, wynalazcą JUST PEN - nakładki na palec umożliwiającej pisanie osobom z dysfunkcjami dłoni. Co ciekawe, tematem zainteresowały się światowe agencje, m.in. Associated Press.

Palce Polaka i wicepremiera przykuły uwagę świataŹródło: AP
diygvgk
diygvgk

Wynalazek ma pomóc osobom, które nie mają kciuka czy innych palców, cierpią na reumatyczne dysfunkcje dłoni czy porażenia mózgowe, przez co ich możliwości utrzymania różnych przedmiotów w dłoni są ograniczone. Urządzenie pozwoli im na pisanie przy użyciu tylko jednego palca.

- Jest to rzecz bardzo wyjątkowa, bo pozwalająca osobom, które mają kłopoty z pisaniem tradycyjnymi długopisami uzyskać pełną możliwość pisania, przy znacznie mniejszym wysiłku - zapewnił podczas spotkania minister gospodarki.

Piotr Górski, absolwent Politechniki Koszalińskiej JUST PEN opracował w ramach swojej pracy magisterskiej "Produkt - wynik analizy ergonomicznej dłoni". Konstrukcja opiera się na trzech punktach podparcia: jeden znajduje się na opuszku, drugi na grzbiecie palca, a trzeci u jego nasady. To zapewnia stabilność podczas pisania i manewrowania. - Mogę powiedzieć śmiało, że produkt w 90% jest wynikiem analizy ergonomicznej. Każdy jego wymiar ma uzasadnienie w anatomii ludzkiej dłoni - zapewniał wynalazca.

Piotr Górski zwrócił uwagę na to, że dysfunkcje dłoni są niemałym problemem. Powołał się na dane Państwowego Zakładu Higieny, według których rocznie przybywa w Polsce ok. 4 tys. osób, które tracą kciuk lub więcej niż jeden palec. - Jeśli popatrzy się na to zjawisko w skali świata, to mamy do czynienia z dużym problemem - komentował absolwent Politechniki Koszalińskiej.

diygvgk

Projektant zaznaczył, że jego produkt może być także stosowany przez osoby zdrowe - w czasie pisania tym długopisem nadgarstek ma być mniej obciążony niż przy tradycyjnych długopisach. - Pisać może nim każdy. Myślę, że to może być kolejny krok w ewolucji narzędzi piśmienniczych - stwierdził młody wynalazca.

Podczas środowego spotkania Waldemar Pawlak wypróbował JUST PEN, zakładając dwa jego egzemplarze na palce i podpisał się jednocześnie dwa razy. - Wydawałoby się, że nawet proste rzeczy mogą być na nowo przemyślane, przeprojektowane i zrobione z fantazją. (...) Myślę, że jest to widowiskowe podejście do projektowania rzeczy codziennego użytku - podkreślił wicepremier.

Na razie gotowy jest model funkcjonalny długopisu. JUST PEN został już opatentowany w Polsce, ale jeszcze nie ma patentu europejskiego. Wynalazca poszukuje inwestora, który mógłby sfinansować badania i rozwój tego produktu. Nakładka na razie umożliwia posługiwanie się długopisem, wkrótce jednak posłużyć może też jako szczoteczka do zębów, widelec czy śrubokręt.

Za narzędzie na palec Piotr Górski otrzymał nagrodę "Best Young Inventor" podczas 39 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Wygrał w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca" organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską oraz Urząd Patentowy RP, zajął też pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową w ramach programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

diygvgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diygvgk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj