Pakistan ma rakiety zdolne przenieść głowice jądrowe
Przedstawiciel dowództwa pakistańskich sił zbrojnych poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu przez Pakistan próby rakiety krótkiego zasięgu (ok. 200 km) o nazwie Abdali (Haft-11), zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych.
31.03.2007 | aktual.: 31.03.2007 07:57
"Test miał na celu określenie wartości bojowej i sprawdzenie parametrów technicznych, co w pełni powiodło się" - napisano w komunikacie dowodztwa, opublikowanym w Rawalpindi. Wystrzelona z bliżej nie określonego miejsca na terytorium pakistańskim rakieta "może przenosić głowice wszelkiego typu" - podano.
Jest to kolejna w ostatnich tygodniach pomyślna próba pakistańska z rakietami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej. Przed 10 dniami Pakistan przeprowadził udaną próbę z samosterującym pociskiem średniego zasięgu o nazwie "Babur" albo "Haft VII". Pocisk ten, o zasięgu 700 km, jest - wg dowództwa pakistańskiego - niewykrywalny dla radarów i również zdolny do przenoszenia ładunków jądrowych.
Podobną próbę z rakietą krótkiego zasięgu (ok. 200 km) o nazwie Abdali przeprowadzili Pakistańczycy w początkach marca. W połowie lutego natomiast przeprowadzono skuteczny test dwuczłonowej pakistańskiej rakiety balistycznej dalekiego zasięgu (2 tys. km, a w wersji udoskonalonej 2,5 tys. km) o nazwie Hatf VI (Shaheen II).
Seria pakistańskich prób rakietowych odbywa się w czasie, gdy Pakistan prowadzi rozmowy w celu uregulowania spornych kwestii z sąsiednimi Indiami, z którymi w przeszłości dochodziło wielokrotnie do konfliktów, również zbrojnych.
Oba gęsto zaludnione kraje dysponują od lat bronią atomową i środkami do jej przenoszenia na terytorium sąsiada. Indie ogłosiły, iż stały się mocarstwem atomowym w 1974 roku, Pakistan przeprowadził swą pierwszą, podziemną próbę atomową w 1998 roku, w odpowiedzi na podobną próbę indyjską.
Władze Pakistanu odrzuciły wówczas usilne prośby wielu mocarstw i krajów świata o nieprzeprowadzanie próby i niewłączanie sie do wyścigu zbrojeń atomowych z sąsiadem.
Mimo doskonalenia swych arsenałów Pakistan i Indie zdołały w ostatnich latach poprawić swe dwustronne stosunki, dzięki rozpoczęciu w 2004 roku procesu pokojowego, którego celem jest rozwiązanie wszystkich spornych kwestii, włącznie z kwestią przygranicznego Kaszmiru. Oba kraje zobowiązały się m.in. do informowania się nawzajem z wyprzedzeniem o próbach z bronią rakietową i atomową.