Pakistan gotowy do wojny
(AFP)
Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf, informując w sobotę społeczeństwo o udanym teście
rakiety średniego zasięgu, oświadczył, że Islamabad jest gotów do wojny.
25.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Nie chcemy wojny, jesteśmy jednak do niej gotowi - powiedział Musharraf w sobotę w Islamabadzie, w kilka godzin po przeprowadzeniu pierwszej z zapowiadanych przez Pakistan prób rakietowych.
Armia pakistańska w sobotę rano dokonała testu rakiety średniego zasięgu Hatf-V - Ghauri typu ziemia-ziemia, co - zdaniem większości obserwatorów - może dodatkowo spotęgować napięcia między Delhi a Islamabadem.
Musharraf poinformował Pakistańczyków o udanym teście występując na uroczystości religijnej związanej z obchodami urodzin proroka Mahometa. Ujawnił, że testowana była rakieta o zasięgu 1500 kilometrów. Pocisk dokładnie uderzył w zaplanowany cel - podkreślił pakistański prezydent.
Rakieta tego typu może razić cele na terenie Indii, a także przenosić zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe głowice. Pakistan i skonfliktowane z nim Indie dysponują bronią jądrową i w 1998 r. przeprowadziły serię prób atomowych.
Według brytyjskich ekspertów, Pakistan ma obecnie 25-30 głowic jądrowych, podczas gdy Indie dysponują 100-150 takimi głowicami.
Pakistan informował jeszcze w piątek o zamiarze przeprowadzenia serii testów rakietowych od soboty do przyszłego wtorku. Podkreślano, że próby mają "rutynowy" charakter i nie mają nic wspólnego z obecnymi napięciami w Kaszmirze.
Delhi oficjalnie spokojnie zareagowało na tę zapowiedź. Rząd Indii nie jest szczególnie zainteresowany próbami takich antycznych rakiet, wyraźnie adresowanymi do pakistańskiej wewnętrznej opinii publicznej - podano w oświadczeniu, opublikowanym w piątek w Delhi.
Zapowiedź pakistańskich prób wywołała natomiast wyraźną irytację Waszyngtonu. Rzecznik Departamentu Stanu USA, Philip Reeker, wyraził niezadowolenie, apelując do obu stron - Indii i Pakistanu - o wstrzemięźliwość i rozwagę, szczególnie w dziedzinie programów rakietowych i jądrowych obu państw.
W Moskwie towarzyszący prezydentowi Bushowi amerykański sekretarz stanu Colin Powell oświadczył w piątek, że konfrontacja między Indiami a Pakistanem jest "bardzo niebezpieczna".
Po raz ostatni Pakistan przeprowadził próbę rakietową w kwietniu 1999 r.
Pakistan dysponuje pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu Hatf-1 (60-100 km) i Hatf-2 (280 km), o maksymalnej masie głowicy 500 kg, i pociskami średniego zasięgu Shaheen-1 (800 km), Shaheen-2 (do 2000 km) i Ghauri (1350-1500 km) o maksymalnej masie głowicy 500-700 kg. (mag)