Trwa ładowanie...
drzdx9x
APTNZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pakistan: ataki bombowe przed kościołami. W odpowiedzi tłum zlinczował człowieka

Co najmniej 14 osób zginęło, a ok. 70 zostało rannych w wyniku samobójczych ataków bombowych przed dwoma kościołami w chrześcijańskiej dzielnicy miasta Lahaur na wschodzie Pakistanu. Do zamachów przyznali się pakistańscy talibowie. Jak donosi agencja Associated Press, po atakach rozgniewany tłum spalił żywcem jednego człowieka i próbował zlinczować drugiego, sądząc, że ludzi ci są powiązani z zamachowcami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z kościołów, przed którym doszło do ataku
Jeden z kościołów, przed którym doszło do ataku (AFP, Fot: Arif Ali)
drzdx9x

Eksplozje nastąpiły rankiem, kiedy wielu chrześcijan uczestniczyło w niedzielnych mszach w kościołach w dzielnicy Youhanabad, w drugim co do wielkości mieście Pakistanu, stolicy prowincji Pendżab.

Według policji, na którą powołuje się agencja Reutera, doszło do dwóch ataków bombowych w odstępie kilku minut - jeden miał miejsce przed kościołem katolickim, drugi przed kościołem protestanckich, położonych nieopodal siebie.

- Doliczyliśmy się co najmniej sześciu zabitych i ok. 50 rannych - powiedziała agencji AFP rzeczniczka lokalnej policji. - Wydaje się, że był to zamach samobójczy - dodała. Inne źródła podają jednak większą liczbę ofiar.

drzdx9x

W oświadczeniu przesłanym AFP rzecznik pakistańskich talibów z organizacji Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP) wziął na siebie odpowiedzialność za - jak sprecyzował - "zamachy samobójcze" na jeden kościół w Lahaur.

Agencja AP, powołując się na zastępcę inspektora generalnego ds. Lahaur, Haidera Aszrafa, opisuje, że w wyniku napiętej atmosfery po atakach doszło do linczu. Tłum podpalił jedną osobę, którą oskarżono o współudział w zamachu, i zaatakował drugą.

Ataki talibów

Pakistańscy talibowie od 2007 r. przeprowadzają ataki na pakistańskie siły bezpieczeństwa, które oskarżają o wspieranie amerykańskiej wojny z terroryzmem, a także na mniejszości religijne w Pakistanie. Liczący 196 milionów ludzi Pakistan zamieszkany jest głównie przez wyznawców sunnizmu. Chrześcijanie stanowią ok. 2 proc. populacji.

drzdx9x

We wrześniu 2013 r. talibowie przyznali się do ataku na wiernych wychodzących z historycznego kościoła Wszystkich Świętych w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu. Zginęło wówczas ponad 80 osób, a 140 zostało rannych. Był to najkrwawszy atak na społeczność chrześcijańską w historii Pakistanu.

Źródła: PAP, AP.

Opracowała Małgorzata Gorol.

drzdx9x

Podziel się opinią

Share

drzdx9x

drzdx9x
Więcej tematów